Uşak’ta simit ve pide fiyatlarının ardından, vatandaşın günlük hayatta yoğun olarak tükettiği çaya da zam yapıldı. 31 Aralık 2022’de bardağı 3,5 TL olan ve 2023’e 4,5 TL olarak giren bir bardak çay, yılın ikinci yarısından itibaren 5,5 TL’ye satılacak. Uşak’ta, simit ve pide fiyatlarının ardından çaya da ikinci kez zam yapıldı. Buna göre yılbaşında 4,5 TL olarak güncellenen çayın bardak fiyatı gelen son zamla birlikte 5,5 TL oldu.

çay3

ÇAYA DA YIL ORTASINDA İKİNCİ ZAM GELDİ

Uşak Kahveciler Esnaf Odası, 2023 yılında ikinci kez fiyat tarifesi belirledi. 31 Aralık 2022’de bir bardağı 3,5 TL olan çayın fiyatı, yılbaşında 4,5 TL ve Haziran 2023 itibariyle de 5,5 TL oldu. Çayın fiyatı 31 Aralık 2022’ye göre yüzde 57,14 oranında yükselirken, yılbaşındaki 4,5 TL fiyatına göre de yüzde 22,22 arttı. Bununla birlikte kahve ve diğer meşrubat fiyatlarına da oransal olarak zam yapıldı. Çaya yapılan zamla ilgili konuşan Uşak’taki bir çay ocağı esnafı, gelen zammı tam anlamıyla uygulamalarının mümkün olmadığını söyledi.

çay2

Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor? Uşak'ta Ramazan Bayramı önü baklavanın kilosu ne kadara satılıyor?

Yılbaşında 4,5 TL olan çayı, kentteki esnafın genelinin 3 ila 3,5 TL’den sattığını ve yeni tarifeyle birlikte fiyatı 4 TL’ye reelde çıkardıklarını belirten aynı esnaf, aksi halde vatandaşın ve çarşıda bulunan diğer esnafın alım gücünü azaltacaklarını ve talep görmeyeceklerini ifade etti. Çayın fiyatının 4 TL’den de kurtardığını belirten çay ocağı esnafı, “Tarifeyi yüzde 100 uygulamaya kalksak kimse gelip burada çay içmez. Bizim gibi simitçiler ve pideciler de tarifenin altında satış yapmak zorundalar. Tarife olması gereken fiyat fakat bunu alacak kaç kişi var? Vatandaşı düşünme adına biz de elimizi taşın altına koyuyoruz ve vatandaş için karımızdan fedakarlık ediyoruz” dedi.

cay4

1 KİLOGRAM ÇAY VE 2 KİLOGRAM KESME ŞEKERDEN 300 ÇAY ÇIKIYOR

Çayın hesabını yapan aynı esnaf, kaliteli çay kullandığını ve 115 TL ila 130 TL arasında çayın fiyatının değiştiğini belirterek, “Daha önce çayın hesabını yaptık ve bizim kullandığımız 1 kilogram kaliteli çay ve 2 kilogram şekerle 300 bardak çay servis edebiliyoruz. Kullandığımız çayın kilosu 120 TL civarında ve kilogramı 30 TL’den de 60 TL şeker maliyetimiz var. Su, yakıt, kira, Bağ-Kur ve burada yediklerimizi de eklediğimiz zaman 300 bardak çaydan markalı (esnafa indirimli) ve normal müşterilerle beraber 900 lira gibi bir para kazanıyoruz. Bunun 600 lirası maliyete gidiyor ve bize de ortalama 300 lira gibi bir para kalıyor. Tabii bizim gibi çay ocaklarında bir aile olduğu gibi çalışıyor. İşçi çalıştırmaya kalksanız tüm kazancı işçinin giderine verirsiniz ve üzerine de borçlanırsınız. Şu anda bir çok küçük çay ocağı aile desteğiyle ayakta kalıyor ve bu işi yapanlar bu şekilde geçimlerini sağlıyor” ifadesini kullandı. 

cay1

Editör: Ali ARASLI