Yüksek kiralar bel büküyor ve kiraların yüksek olmasının nedenleri arasında emlakçılar da yer alıyor.

Uşak’ta gibi küçük bir şehirde, 10 bin TL’lere çıkan kira tutarlarının sebebi emlakçıların ama bilerek ama bilmeyerek oluşturdukları spekülatif ortamdır.

Kira ve satış bedeli yükseldikçe emlakçıların eline geçen komisyon tutarı da yükseliyor.

Emlakçılar taş kırığı yemeyecek ama piyasayı bu kadar yükseltmeleri doğru değil, çünkü farkından olmadan kirayla birlikte reel enflasyonu üst seviyelere çıkarıyorlar.

Örneğin, 3 bin TL’ye kiralanacak ev, emlakçıya gidildiğinde 4 bin veya 5 bin TL’ye çıkıyor. Çünkü emlakçının komisyona ihtiyacı var.

Öğrenci yiyeceği yemekten kesiyor ve ev kirasını ödemeye çalışıyor. Normalde evini uygun fiyata kiraya verse, öğrenci kalan parasını gidip diğer ihtiyaçlarına harcayacak ve para yine piyasada kalacak.

EMLAKÇI 3 KURUŞ 5 KURUŞUN HESABINI YAPARKEN TOPLUMSAL BİR YARAYA YOL AÇIYOR

Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı neden tercih ediliyor? 5'lik tenekesinin fiyatı ne kadar? Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı neden tercih ediliyor? 5'lik tenekesinin fiyatı ne kadar?

Emlakçı, 3 kuruş ve 5 kuruşun hesabını yaparken, toplumsal bir yaraya yol açtığının farkına varmıyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyonun yanında, daha büyük ve derin bir fiyat artışına yol açıyor. Zaten şu anda adım başı emlakçı, hattı adım atmaya da gerek yok, sahibinden.com üzerinde herkes emlakçı olmuş.

Emlakçı taş kırığı yemesin, ama reel piyasa diye diye de işleri bu hale getirmesin. Bu konuda emlakçıların ilgisi odası v.s. varsa bu konularda üyelerini uyarsın. USAKPORT.COM//