Uşak’ta fiyatı yılbaşı itibariyle 120 TL’ye çıkan kıymalı pideyi, kentteki bir grup esnaf, normal fiyatın altında satıyor. Bu konuda son olarak Kentsel Dönüşüm bölgesinde faaliyet gösteren Ömer Çakmak da bir indirim kampanyası yaptı. Buna göre tarifede 120 TL olan kıymalı pide 70 TL’ye düştü. Yaklaşık 3 aylık bir kampanya yapmayı düşündüğünü belirten Ömer Çakmak, piyasadaki alım gücünün düşmesi nedeniyle zaten normalin altında verdikleri pideye ilave indirim uyguladığını belirtti. Şu anda Uşak’ta en ucuz kıymalı pideyi sattığını belirten Ömer Çakmak, malzemede her hangi bir eksiltmenin söz konusu olmadığını dile getirdi.

pide1

DAHA ÖNCE İÇİNDEKİ TÜM MALZEMELER NEYSE YİNE AYNISI VAR

Kampanya hakkında bilgi veren Ömer Çakmak, Kentsel Dönüşüm bölgesinde bulunan yerinin sapa düştüğünü ve bu nedenle indirim uyguladığını belirtti. Kentsel Dönüşüm alanındaki çay kenarının sağ kıyasında yer alan dükkanının otomobil girişi olmadığı için tanınmadığını dile getiren Ömer Çakmak, şöyle konuştu: “Pide çeşitlerinin tamamını tarifeye göre 50 TL düşürdüm. Çünkü benim yaptığım pidenin lezzeti çok iyi ve yiyenler tekrar geliyor. Fakat bulunduğum bölgede trafik akışı yok ve bu nedenle tanıtım için böyle bir kampanya yaptım. Et fiyatları almış başını gidiyor ama 3 ay kadar devam ettireceğiz. Pişmiş 250 gram pidenin fiyatı şu anda 70 TL. Kuşbaşı ve diğer çeşitlerde de indirimler var.

Tarifede 150 TL olan kuşbaşılı pide 100 TL’den yapıyoruz. Pidenin kıymasından çalma diye bir durum da yok. İçini soğan ve sebzeyle doldurup az kıyma koymak gibi bir durum olmadığını gelen müşterilerimiz burada görecekler. Yaptığım pideye her zaman kefil oldum ve Uşaklı vatandaşlar, yaklaşık 3 ay ucuz, kaliteli ve lezzetli pideyi burada yiyecekler.”

Uşak Belediyesi’nin kadınlara yönelik faizsiz kredi uygulaması sona erdi Uşak Belediyesi’nin kadınlara yönelik faizsiz kredi uygulaması sona erdi

pideci4

Uşak’ta kıymalı pide nasıl yapılıyor?

Uşak’ta kıymalı pidenin hamurunda, un, su, tuz ve maya bulunuyor. Bazı işletmelerde ekşi maya da pide hamuruna ekliyor. Fakat hamurun çabuk tutması için hazır mayalar da hamura ilave edilebiliyor. Bu malzemelerle karılan hamur, dilendiriliyor ve sonrasında pidenin gramajı kadar bezeler haline getiriliyor. Hafif nemli bezle üzeri örtülen bezeler de bulundukları yerde mayalanmaya devam ediyor.

pideci3

Kıymalı pidenin içine genel olarak; orta yağlı kıyma, biber, domates ve soğan ekleniyor. Bunlarla beraber bir harç karılıyor ve pide formunda açılan hamurun ortasına ekleniyor. Odun ateşinde gevreyerek pişen Uşak pidesi, çıtır olarak tüketiliyor. Bazı işletmelerde hala Uşak pidesinin üzerine margarin ekleyenler var. Hatta bunu seven müşterilerin de bulunduğu ifade ediliyor. Fakat Uşak pidesinin tereyağıyla lezzetlendirilmesi, yöresel dokuya daha uygun oluyor.  

ZEPPPP

Editör: Ali ARASLI