Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı Uşak'ta kavurucu sıcaklar görülecek! İşte beklenen hava sıcaklığı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahminlerine göre Uşak’ta hava sıcaklığı 18 ve 19 Mayıs 2024 tarihlerini kapsayan hafta sonunda, 30 dereceye kadar çıkacak. Aynı şekilde İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla gibi komşu illerde de hava sıcaklığı önceki günlere nazaran daha sıcak olacak. 
UŞAK’TA HAFTA SONU SICAK HAVA VAR, PAZARTESİ YAĞIŞ GÖRÜNÜYOR
MGM verilerine göre Uşak’ta hava sıcaklığı bugünden itibaren yavaş yavaş yükselecek. Akşam saatlerinde serinlemesi beklenen hava, 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü 12 ila 29 derece arasında seyredecek. Günün en sıcak saatinde sıcaklığın 29 dereceyi bulması tahminlerde yer alırken, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlanacağı Pazar günü de benzer bir tablo bekleniyor. Hava sıcaklığının önümüzdeki 5 gün boyunca bu şekilde seyredeceği tahmin ediliyor. Uşak’ta 20 Mayıs 2024 Pazartesi günü ise sağanak yağış beklentisi de hakim. Kentte uzunca bir süredir kuraklık nedeniyle yağmur duaları yapılıyordu. Geçtiğimiz hafta dönem dönem yağış görülürken, barajlardaki doluluk oranının hala istenen düzeyde olmadığı belirtildi. 
EGE BÖLGESİ’NDE SICAKLIK ARTIYOR
Öte yandan Uşak’ın yakın komşuları Afyonkarahisar, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli ve İzmir gibi kentlerde de hava sıcaklıkları artıyor. Aydın, İzmir ve Muğla gibi illerde hava sıcaklığının önümüzdeki 5 gün içinde 34 derecelere kadar yükselmesi beklenirken, Denizli, Kütahya ve Afyonkarahisar’ın ise Uşak ile benzer bir havada seyretmesi öngörülüyor. 
TEKRAR SICAKLIK DÜŞECEK Mİ, TEKRAR SOĞUMA OLACAK MI?
Son dönemlerde havalardaki dalgalanma, neden kış havasının yaşandığı sorusunu akıllara getirdi. Konuyla ilgili dünkü yayınında bilgi veren Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli, bu durumun süper el nino olarak nitelendirilen sürecin bıraktığı mirasla alakası olduğunu söyledi. Süper el ninonun bittiğini belirten Bünyamin Sürmeli, şu bilgileri paylaştı:
“Tekrar sıcaklık düşecek mi sorusu çok geliyor. Evet hava soğukluğu olabilir. 1 soğuk hava dalgası olabilir. Hatta bu 2 seferde yaşanabilir. Havanın durumunu soğuk olarak nitelememiz de garip. Biz normallerin üzerindeki yazı Temmuz ve Ağustos’ta yaşayacağız.”  

Editör: Ali ARASLI