Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu Uşak'ta tam yolcu 18, öğrenci ise 14 TL oldu

2024’ün başından bu yana 2 tekstil şirketi konkordato ilanını verdi. Uşak 4. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından yayınlanan konkordato ilanıyla, her 2 şirketin alacakları 3 ay süreyle ötelendi. Benzer durum bir diğer tekstil kenti Denizli’de de yaşanıyor. Uşak’ın kapı komşusu olan Denizli’de 34 yılık bir tekstil firması geçtiğimiz Eylül’de iflasını vermişti. 4 firma konkordato talebinde bulundu. Denizli 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, geçtiğimiz günlerde yarım asırdan fazla faaliyet gösteren bir şirketin borçlarını 3 ay süreyle öteledi. 
Tekstil sektörünün önemli kollarından biri olan hazır giyimde yüzde 16,7 üretim daralması TÜİK tarafından açıklandı. Aynı verilere göre tekstilde genel anlamda yüzde 5,9 daralma yaşandı. Kapasite kullanım oranı da düşerken, ülke genelinde 1 yıllık dilime göre 170 bin kişi işten çıktı. 
 
YAŞANAN SORUNUN TEMELİNDE KUR DENGESİZLİĞİ VE AVRUPA’DAKİ DARALMA VAR

Yaşanan sorunun temelinde, döviz kurundaki dengesizlikler yatıyor. Enflasyon karşısında doların beklenen değeri kazanmaması, tekstilciler için bir sorun olarak görülüyor. Ekonomist Selçur Geçer, bu konuda dolar / TL kurunun 45 TL olmasını gerektiğini ve bunun enflasyonla ilgili olduğunu ifade etmişti. Kurun değerinin altında olması nedeniyle, sanayicinin rekabet edebilirliği de azalıyor. Sorunun bir diğer nedeni de Avrupa ve diğer pazarlardaki daralma. Pandemiden sonra dünya genelinde üretimde ve tüketimde daralma oluştu. Toplumların büyük çoğunluğu, artan gıda fiyatları nedeniyle tekstil ve diğer ihtiyaçlarını öteleme durumuna gitti. Avrupa’daki daralma, Uşak ve Denizli gibi illerdeki tekstil sektörünü negatif yönde etkiledi.  
Editör: Ali ARASLI