Uşak’ta son dönemlerdeki yoğun yağışlar nedeniyle apartmanların peyzajlarında dahi devasa mantarlar çıktı. Geçtiğimiz gün 1 kişinin hayatını kaybettiği mantar zehirlenmesiyle ilgili uyarıda bulunan Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, çıkan mantarların imha edilmesini istedi.

mantar (5)

Uşak’ta son dönemlerde yoğun bir şekilde görülen yağmurlar, kentteki ormanlık alanların yanı sıra, apartmanların peyzaj bölümlerinde dahi mantarların çıkmasına neden oldu. Uşak’ta tabakhanelerin taşınmasıyla birlikte kentsel dönüşümle konut ve işyerine çevreline bölgedeki peyzajda, iri mantarlar, yetişti. Aynı zamanda apartman peyzajının bazı bölümlerinde de çimlerin altında minik minik yeni mantarlar da türedi.

mantar (4)

Adil Özdemir: Ramazan Bayramı'nın mağdur ve mazlumların kurtuluşuna vesile olmasını diliyoruz Adil Özdemir: Ramazan Bayramı'nın mağdur ve mazlumların kurtuluşuna vesile olmasını diliyoruz

Mantarların zehirli olabileceği ve bu nedenle bu tip durumlarda vatandaşın dikkatli olması gerektiğini belirten Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, kendiliğinden yetişen mantarların imha edilmesini istedi. Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, söz konusu mantarların zehirli olup olmadığının ayırt edilmesinin zor olduğunu belirtti.

mantar (3)

Geçtiğimiz gün Uşak’ın Yeşildere köyündeki bir vatandaşın da mantar zehirlenmesinden dolayı hayatını kaybettiğini bildiren Uşak İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Doğadan mantar toplayıp yeme alışkanlığının yaygın olduğu Ülkemizde her yıl çok sayıda kişi mantar zehirlenmesinden hayatını kaybetmektedir. Bazı zehirli mantarlar ve yenilebilen zehirsiz mantarlar birbirine çok benzerler. Bunlar ancak bir uzman tarafından ayırt edilebilir. Mantarları iyi tanıdığını iddia eden toplayıcılar bile bunları kolaylıkla karıştırabilirler. Yenebilir mantarlar arasına karışan bir tek zehirli mantar bile çok acı sonuçlara yol açabilir” ifadesini kullandı.

mantar (2)

“Halk arasında yenebilen mantarlar ve zehirli mantarlar birbirinden ayırt etmeye yarayan bir takım inanışlar vardır” diyen yetkililer, şu uyarıları da yaptı: “Örneğin mantar koparıldığı zaman iç kısmının rengi mavileşirse zehirli olduğuna inanılır. Oysa zehirli mantarların hiçbiri koparıldığında renk değiştirmez. Mantar gümüş kaşık veya para ile kaynatıldığında gümüş kararırsa mantarın zehirli olduğu düşünülür. Gümüşün kararmasına neden olan madde bazı mantarlarda bulunan kükürttür.

mantar (1)

Çayırlarda yetişen mantarların zehirsiz olduğu, yenebilen ve zehirli mantarların ayrı ayrı topraklarda yetiştiği fikri yaygındır. Mantarlarla ilgili bilgi sahibi olduğunu iddia eden bireylerin dahi zehirlendiği görülmektedir”. 

UŞAK'TA BUGÜN VEFAT EDEN VATANDAŞLARIMIZIN İSİMLERİNİ GÖRMEK İÇİN LİNKİ TIKLAYIN

Editör: Ali ARASLI