Uşak Dikendere’deki minik şelale ortadan kalktı Uşak Dikendere’deki minik şelale ortadan kalktı
Uşak Atatürk Etnografya Müzesi’nin karşısında bulunan Bozkurt Mahallesi 4. Tan Sokak, önceki yıllarda doğalgaz ve elektrik iletim hatlarının yanlış döşenmesi nedeniyle tamamen kazıldı. Bir süre önce burada bulunan arsasına konut yapmak isteyen mülk sahibinin temeli yola kadar kazdığı dikkat çekti. Yola kazılan sokağın iptal olduğuna dair bir düşünce oluştu. Konuyla ilgili görüştüğümüz Uşak Belediyesi yetkilileri, sokağın iptal olmayacağını ifade etti. Bölgede daha önceki yıllarda çekilen elektrik ve doğalgaz iletim hatlarının arsanın altından geçirildiğini bildiren yetkililer, temelin bu nedenle yola kadar sarktığını bildirdi.
Atatürk Sokak Iptal1

UŞAK BELEDİYESİ YÖNETİCİLERİ: SOKAK ESKİ HALİNE GELECEK

Konuyla ilgili bilgi veren Uşak Belediyesi yetkilileri şu ifadeleri kullandı:
“Burada sokağın iptal olması söz konusu değil. Temelin yola kadar sarkmasının sebebi bölgedeki elektrik ve doğalgaz iletim hatlarının geçtiği yerlerdir. Sokak tekrar eski haline gelecek. Burada her hangi bir ihlal durumu söz konusu değil”. Öte yandan temelin inşa edildiği kısım, şu günkü haliyle binaya pek bir yerin bırakılmadığını gösteriyor. Sokağın eski haline tekrar geri dönmesi güç olarak görünürken, binanın bu halde yükselmesi durumunda bir otomobilin buradan çok zor geçmesi tahmin ediliyor. Bina bittiği zaman sokağın son hali daha net ortaya çıkacak.
Atatürk Sokak Iptal3

YENİ BİR UŞAK İÇİN DOĞRU İMAR PLANLARINA İHTİYAÇ VAR!

Bu yapının dışında, kentte en çok sıkıntı yaşanan konu imar olarak dikkat çekiyor. Özellikle eski mahallelerde imar planı yapılmadan başlayan yapılaşma ve altyapı gibi faaliyetlerin elverişsiz ortamlarda yapılması en büyük sorunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Kentte mimari bir estetik bulunmaması ve yapıların her birinin bir biriden farklı olması da, şehirde kasaba hayatı yaşanmasına neden oluyor. Yanlış imar uygulamalarının faturasını trafikte, çarşı ve pazarda tüm vatandaş çekiyor. Geçtiğimiz günlerde, sigorta pazarının kurulduğu sokağın bir bölümünün binanın bahçesine geçmesi ve aynı pazarın yola kadar sarkması da bunun somut örneklerinden biriydi.
Yeni bir Uşak için doğru ve kuraldan taviz vermeden uygulanacak imar planlarına ihtiyaç duyuluyor. İmar değer artışlarına izin verilmeden ve arsaların niteliği değişmeden kentin büyümesinin daha sağlıklı olacağı öngörülüyor. Yeni çevre yolunun kenarında doğru imar planları yapılırsa, yeni bir kent çevrede oluşabilir. ALİ ARASLI
Atatürk Sokak Iptal2
Editör: Ali ARASLI