Kadınlarda tüylenmenin yol açtığı sorunlar ve tüylenmenin çözümü Kadınlarda tüylenmenin yol açtığı sorunlar ve tüylenmenin çözümü

Uşak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yeni dönemin yaşlı bakım kursunu açıyor. Özellikle kadınların rağbet gösterdiği kurslarda ciddi bir eğitim ve başarılı olanlara da iş bulacakları sertifika veriliyor.

Uşak’ta yaşlı bakım kurslarının yeni dönemi, önümüzdeki günlerde başlayacak. Uşak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde gerçekleşen yaşlı bakım kursunun sonunda, 2 bakanlıktan onaylı sertifika verilecek. bitirenlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazan kursiyerler, bu alanda çalışma imkanı elde edecekler.

Kursiyerlerin teşvik edilmesi için harçlık şeklinde bir ödeme de yapılacak. Edinilen bilgiye göre Uşak’ta kursa başlayanlara 3 aylık 1800 TL ödeme yapılacak. Kursa gelenlerin öğlen yemekleri kurum tarafından karşılanacak.

BAŞVURULAR 31 MART’A KADAR KABUL EDİLECEK

Yaşlı bakım kursu için başvurular 1 Nisan 2024 gününe kadar kabul edilecek. Özel kurslarda parayla alınan sertifikayı Uşak’ta bu işi yapmak isteyenler ücretsiz alacak. Kursa ağırlıklı olarak kadınlar başvururken, alınacak sertifikayla sağlık ve bakımla ilgili hizmet veren merkezlerde iş imkanı doğuyor. Önümüzdeki dönemde ciddi bir ihtiyaç haline gelmesi beklenen yaşlı bakımıyla ilgili daha farklı çalışmalar da bekleniyor. Nüfusun hızla yaşanması ve ailelerin yaşlılara bakacak nitelikli kişiler araması da sık sık karşılaşılan bir durum. Hemen her iş ilan sitesi ve sosyal platformlarda yaşlı bakımı yapacak özellikle kadın destek personeli aranıyor.

10 YIL SONRA BAŞKAN ADAYLARI HUZUREVİ VAADİYLE TOPLUM KARŞISINA ÇIKACAK

Nüfusun hızla yaşlanması ihtiyaçları da değiştiriyor. Uşak’ta ve diğer illerde şu anda devam eden belediye başkan adaylığı sürecinde, hemen hemen bütün projeler gençlere yönelik hazırlanıyor. Fakat kentte ihtiyaç duyulan konulardan biri de huzurevi ve yaşlı bakım alanları. Nüfusun hızla yaşlandığı bir ortamda, ilerleyen dönemlerde başkan adaylarının “Her mahalleye huzurevi” vaadi de gündeme gelebilir.

Editör: Ali ARASLI