25 Haziran 2024 Salı günü itibariyle akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar pompaya yansıdı. Gece saat 00:00 itibariyle yapılan zamla birlikte Uşak, İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli gibi illerde benzinin litre fiyatı 43,85 TL ve motorinin de litresi 44 TL bandına çıktı. LPG’nin fiyatı da yaklaşık 20 TL dolaylarına Uşak ve çevresindeki illerde fiyatlandı.

Uşak’taki akaryakıt sektörü temsilcileri, dün itibariyle benzine 2 TL ve motorine de 1,68 TL zam geldiğini aktardı. Gelen zammın pompa fiyatlarına yansıdığı ve normal şartlarda zammın geçtiğimiz hafta yapılacağını ifade edildi. Normal şartlarda, motorin ve benzine geçtiğimiz hafta zam yapılması durumunda yaklaşık 1,30’ar TL’lik bir artış öngörülüyordu.

Zamla ilgili bilgi veren Uşak’taki sektör temsilcileri, şöyle konuştu:

İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu? İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu?

“Normal şartlarda zam kararı geçtiğimiz Cuma günü alınmıştı ve sonradan bir erteleme durumu ortaya çıktı. Üst kuruluş bayram tatili sonrasında artışın olmasını öngördü. Bayram döneminde vatandaşın normal şartlara göre ulaşım sağlaması için böyle bir karar alınmış olabilir. Tabii fiyat artışları rafineri çıkışına göre belli oluyor. Motorin ve benzinin işlentisindeki maliyetler ve yapılan ithalat nedeniyle güncellemeler olabiliyor. Bunun dışında Londra’daki Gaz Yağı Borsası da fiyatlarda belirleyici oluyor”.

Öte yandan İstanbul’da motorinin fiyatı 42,35 TL ve benzinin de litresi 42,25 TL dolaylarında satılıyor. Uşak’taki rakamlara nazaran 1,75 TL dolaylarında bir fark ortaya çıkması da dikkat çekiyor. Söz konusu durum, İstanbul’daki araç sayısının fazlalığı ve benzinliklerin sürümden kazançlarının yüksek olmasıyla ilişkilendiriliyor. 

Editör: Ali ARASLI