Hatıraları Prof. Dr. Karayaman tarafından kitaplaştırılan Alaettin Ergönenç, Nazmiye Demirel'le ilgili bir anısını paylaştı. Hakkı Yağcı'nın Nazmiye Demirel'e bir şeyler dediğini belirten Ergönenç, "Nazmiye Hanım bize yüz vermedi. Bizim kadınlar orada sığıntı gibi kaldı" dedi. Ergönenç, Hakkı Yağcı'nın delege seçimlerinin ardından kendisini partiden ihraç ettiğini ve kendisinin de misilleme yaptığını ifade etti. 

Uşak siyasetinde önemli bir yeri olan Opr. Dr. Alaettin Ergönenç, kentte ilk defa kadın siyaset yapılanmasını kurduklarını belirtti. Adalet Partisi kadın kollarını kurduklarını, fakat dönemin Hakkı Yağcı’nın bu durumdan rahatsız olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Mehmet Karayaman tarafından kaleme alınan “Kurucu Meclis Üyesi Opr. Dr. Alaettin Ergönenç’in Hatırları” isimli kitapta, Uşak siyaset tarihine ışık tutuyor.

Adalet Partisi’nde kadın yapılanması

Uşak'ta birileri kendi koltuğu için vatandaşı mağdur etti! Uşak'ta birileri kendi koltuğu için vatandaşı mağdur etti!

1979’da Adalet Partisi’nde siyasete devam eden Alaettin Ergönenç, o döneme dair anılar paylaştı. Ergönenç, o dönemin il başkanı ve kentte 2 dönem Belediye Başkanlığı yapan Hakkı Yağcı’nın bütün defterleri kendisine bıraktığını aktardı. Ergönenç, Bursa Milletvekili ve TOBB Başkanı’nın ziyaretinde İl Başkan Vekili oldu. Ergönenç, “Uşak’a Kayseri, Antalya ve Zonguldak milletvekilleri gelmiş fakat Hakkı Yağcı’yı bulamamışlar. Üç vekil benim kliniğe geldiler ve orada kendileriyle ilgilendim. Memnun kaldılar” dedi.

Hakkı Yağcı’nın delege seçimlerinde partiyi açtığını belirten Ergönenç, belirli isimlerin delegeleri seçtiğini ifade etti. Ergönenç, “Eksik olan üyeleri seçime getirerek, delegelerin kendi adamlarım arasından seçilmesini sağladım. Bu durum Hakkı Yağcı’nın hoşuna gitmedi ve beni partiden ihraç etti. Ben de misilleme olarak Hakkı Yağcı’yı partiden ihraç etmeye çalıştım ama olmadı” dedi.

Nazmiye Demirel, Uşaklı kadınlara yüz vermedi

Uşak’ta ilk defa çalışan bir kadın teşkilatı için çalışan Ergönenç, partinin kadın kollarının Hakkı Yağcı’nın eşini idare ettiğini belirtti. Ergönenç, “Kadın ve gençlik kollarını aktif hale getirmek için çalışma yaptık. Partinin önde gelenlerinin eşlerinden bir kurul oluşturduk ve kadın kolları daha güçlü hale geldi. Kadın kollarının Ankara’da kongresi oldu. Kongre eski Meclis binasının karşısında, yabancı misafirlere ayrılan devlet otelindeydi. Kongreye Süleyman Demirel ve hanımı Nazmiye Hanım da katıldı. Hemen Hakkı Yağcı gitti, Nazmiye Hanım’a bir şeyler söyledi. Nazmiye Hanım da bize yüz vermedi. Bizim kadınlar orada sığıntı gibi kaldı.”

Ergönenç'in hatıraları günümüze de ışık tutuyor

Ergönenç’in hatıraları, Uşak’taki siyasetçilerin kronik hastalıklarının geçmişten günümüze devam ettiğini de gözler önüne seriyor. Uşak'ta siyasi partilerin il yönetimleri ve seçilen belediye başkanları arasında sıkıntılar olabiliyor. Yaşımız gereği hatırladığımız Ali Künek'ten bu yana belediye başkanları, milletvekilleri ve parti yönetimleri hep ikilik yaşıyor.

Editör: Ali ARASLI