Geçtiğimiz yıl 100’üncü yıl etkinlikleri bir hafta boyunca devam ederken, bu yılki program sadece 1 günle sınırlı tutuldu. Uşak Belediyesi, bu yılki 101’inci kurtuluş yıldönümü programını belirledi ve kamuoyu ile paylaştı. Buna göre 1 Eylül 2023 Cuma günü saat 19:30’da eski belediye binası önünden kortej yürüyüşüyle kurtuluş etkinlikleri başlayacak ve akabinde Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi’ndeki Osmanlı Belgeleriyle Uşak sergisine geçilecek.

kurtuluş

Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi Uşak TOKİ İlkokulu öğrencileri, diktikleri fidanlara mataralarından can suyu verdi

Bu etkinliğin ardından da 20:30’da Atapark’ta Uşaklı halk ozanı Mustafa Çobanoğlu bir konser verecek. Çobanoğlu’nun ardından Türk pop müziği sanatçısı Funda Arar bir halk konseri vererek, programı sonlandıracak. Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 3 Eylül Pazar günü saat 20;30’da “Kurtuluş” isimli tiyatro oyununu, Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneleyecek.

kurtuluş1

KONSERLER ELEŞTİRİ KONUSU OLMUŞTU

Öte yandan Uşak’ın geçtiğimiz yıl 100’üncü kurtuluş yılı etkinlikleri yoğun bir program ve açılışlara sahne olmuştu. Müze açılışları, Uşak halı ve kilimleriyle ilgili programlar, sempozyum ve konserlerle yaklaşık 1 hafta boyunca çeşitli programlar yapılmıştı. Söz konusu konserler, geçtiğimiz yıl muhalefet partileri tarafından eleştirilmiş ve programın 100’üncü yıl nedeniyle yapıldığı bildirilmişti. Bu yıl 101’inci kurtuluş yılı etkinlikleri için daha sade bir program hazırlandı. Uşak, 1 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtuldu ve yıllar sonra çekilen Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık fotoğrafına da ev sahipliği yaptı.

Editör: Ali ARASLI