Uşak İl Özel İdaresi, Banaz’ın Büyük Oturak köyünde tehlike oluşturan binaları yıkacak. Uşak İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü tarafından tutulan rapor, Uşak İl Genel Meclisi’nde görüşüldü ve oylandı.Binaların farklı noktalarda olduğu ve söz konusu raporda binaların yapı güvenliğinin bulunmadığına yer verildi.

metruk bina yıkımı4-2

Uşak İl Genel Meclisi’nde paylaşılan rapora göre söz konusu binaların yağmur ve kur sularından dolayı duvarlarında ayrılmalar ve çökmeler meydana geldiğinin görüldüğü kaydedildi. Binaların çatılarının kötü durumda olduğu, kiremitlerin çoğunun kırıldığı ve buradan akan yağmur ve kar sularının da binaya ayrıca zarar verdiği ifade edildi.

Çatı ve döşeme ağaçların çürüdüğü ve binaların ekonomik ömürlerini tamamladığı belirtilirken, raporda şöyle denildi: “Gözlemlerimize göre bina ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Bina cephesinin kötü durumda olduğu, yer yer yıkılmalar ve çökmeler görüldüğü her an çökme ihtimalinin olduğu, bu durumun, çevresi için tehlike oluşturduğu tespit edilmiştir. Yapının duvarlarında yığma, moloz taş yığma yapı tekniği ile inşa edilmesi, bağlayıcı madde olarak çamur kullanılması yürürlükte olan deprem yönetmeliğini karışlamaması, hususları göz önünde bulundurularak her hangi bir afet veya münferit hadisesinde telafisi mümkün olmayan can ve mal kayıplarının yaşanmaması adına acele bir şekilde gerekli yıkım kararı alınarak, can güvenliği nedeniyle yıkılabileceği kanaatine varılmıştır”.

metruk bina yıkımı4

Binaların 3194 sayılı imar kanunun 39’uncu maddesi kapsamına alınarak, tamamı yıkılacak derecede tehlike arz ettiği ve bu nedenle yıkım kararının uygulanacağı aynı raporlarda dile getirildi.

metruk bina yıkımı2

NURİ DEMİR: METRUK BİNALAR TEHLİKE OLUŞTURDUĞU İÇİN YIKILACAK

Uşak'ta 1 kişi daha gölete düşerek can verdi! Karaağaç ve Kızılcasöğüt göletinde hiçbir önlem yok! Uşak'ta 1 kişi daha gölete düşerek can verdi! Karaağaç ve Kızılcasöğüt göletinde hiçbir önlem yok!

                Konuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan Uşak İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, metruk binaların can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Demir, “Gerek fiziki ve gerekse sosyal anlamda sorunların önüne geçmek için binalarımızın yıkılması kararını aldık. Burada tamamen toplum güvenliği düşünülüyor. Zaten ekonomik olarak da kullanılmayan bu binalarımızı bu tür değerlendirmelerin ardından karar alarak yıkacağız” dedi. ÇİĞDEM TURAN

Editör: Ali ARASLI