Çölyak hastası çocukların canlarının çektiği ve her istediklerinde alıp yiyemedikleri özel hamburger ve patates kızartmaları ikram edildi.

cölyak

Çölyak hastası çocuklar için hazırlanan özel yiyeceklerden dolayı teşekkür eden Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömer Ümran Aydın, “Çölyak hastaları istediklerini, her zaman yiyemiyorlar. Diğer çocukların istedikleri zaman yediği hamburger ve patates cipsini, çölyaklı çocuklarımız bu etkinlikte tattılar” dedi.

Uşak Belediye Başkanı seçilen Yalım'in ilk icraatı halkla iftar açmak oldu Uşak Belediye Başkanı seçilen Yalım'in ilk icraatı halkla iftar açmak oldu

colyak5

UŞAK BELEDİYESİ ENGELSİZ DOĞA ŞENLİĞİ YAPTI

Uşak Belediyesi’ne bağlı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında, Akse Çamlığı’nda bulunan hayvanat bahçesinde, “Engelsiz Doğa Şenliği” programı yapıldı. Burada özel gereksinimli bireylere yönelik çeşitli etkinlikler düzenlendi. Uşak Belediye Başkan Vekili Zeynep Ceylaner ve Beyazay Genel Başkanı Lokman Avya’nın katıldığı programda özel gereksinimli bireyler ve ailelerine çeşitli ikramlarda da bulunuldu.

colyak4

ÇÖLYAK HASTASI ÇOCUKLARIN MİDESİ BAYRAM ETTİ

Etkinlikler kapsamında Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneğine üye çocuklar ve aileleri de davet edildi. Etkinliklere katılan Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneğine üye çocuklara özel hazırlanan ve glütensiz undan elde edilen hamburger ve patates cipsi ikram edildi. Normal şartlarında hafta sonları ve tatil günlerinde diğer çocuklar gibi hamburger yiyemeyen çölyaklı çocukların deyim yerindeyse mideleri bayram etti.

colyak2

Etkinliğin ardından bir açıklama yapan Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, “Normal bir birey için hamburger ve patates cipsi obezitenin nedeni olarak görülüyor. Fakat çocuklar için bu durum böyle değil. Çocukların nefsi, yeme ve içme konusunda bizlere göre daha hassas. Çölyaklı çocuklarımızın da canları hamburger çekiyor ve normal şartlarda alıp yiyemiyorlar.

colyak3

Ancak böyle etkinliklerde veya özel günlerde bu tip istekleri yerine getirilebiliyor. Bu nedenle, belki normal insanlar için küçük, ama çölyak hastası çocuklar için bu büyük jestten dolayı emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Öte yandan aynı etkinlikte çölyak hastası çocuklara mısır patlağı ve pamuk şeker de özel olarak hazırlanıp ikram edildi. 

Editör: Ali ARASLI