Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı! Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı!
Damacana su fiyatları, Uşak’ta yatay seyirde!
Türkiye genelinde damacana su fiyatlarının 100 ila 120 TL arasında seyretmesi, suyun bardağının 1 liraya geldiğine dair haberleri artardı. İnternet medyasında çeldirici başlık şeklinde verilen haberlerin ardından, Uşak’taki su bayilerinde küçük bir fiyat araştırması yaptık. Uşak’taki 3 farklı damacana suyun satış fiyatları 70, 75 ve 80 TL olarak fiyatlandı. Rakamların büyükşehirlere göre makul olmasının nedeni ise trafikte harcanan süre ve buna bağlı yakıt giderinin düşüklüğü ve personel maliyetlerinin büyük kentlere göre daha uygun olması şeklinde ifade edildi.
Uşak’taki su bayileri uzun zamandan beri fiyatlara zam yapılmadığını da belirtti. İlerleyen günlerde yüzde 10 ila 20 aralığında fiyat güncellemesi olabileceğini belirten su bayileri, şu ifadeleri kullandı:
“Büyükşehirlerdeki fiyatların yüksek olmasının nedeni, buradaki yol ve diğer giderlerin fazla olması. Uşak gibi küçük illerde asgari tutarda operasyonlar mümkün. Fakat İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde hayat genel anlamıyla pahalı olduğu için çalışanlara verilen ücretler asgari ücretin daha üzerine çıkabiliyor. Ayrıca buradaki yol ve diğer maliyetler büyük kentlerde daha fazla. Uzun zamandan beri su fiyatlarına her hangi bir zam yapılmadı. Bayilerin bize verdikleri fiyatlar üzerinden ilerleyen günlerde güncellemeler olur. Uşak’ta her anlamda Türkiye’de yaşamın daha uygun koşullarda sağlandığı bir kent. Su fiyatlarımız da bu doğrultuda büyükşehirlerin yarısı kadar diyebileceğimiz düzeylerde”.
Öte yandan su bayilerinde damacana depozito fiyatı yaklaşık 100 TL ve 100 TL’ye pompa satışı yapılıyor.

SU ARITMA SİSTEMLERİ DE KENTTE YAYILIYOR

Öte yandan 4 kişilik bir aile ortalama 2 günde 1 damacana bitiriyor ve ayda yaklaşık 15 damacana gibi bir tüketim oluyor. Damacana suya yaklaşık olarak 1000 TL ile 1200 TL arasında yapılan masraf nedeniyle, arıtma sistemi geçen vatandaşların sayısı da giderek artıyor. Kentte farklı model ve markalarda su arıtma cihazı satışı yapan irili ufaklı işletmeler bulunuyor.
Editör: Ali ARASLI