Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu Bin 500 TL olması beklenen yurtdışı çıkış harcı 500 lira oldu
Konut kiralarında yeni bir döneme geçildi. Buna göre konut kiralarına uygulanan yüzde 25’ik zam sınırı kalktı ve kira artışları Tüketici Fiyat Endeksine göre belirlenecek. Enflasyon rakamlarına göre yapılacak olan yıllık artış yüzde 25’ten hesaplandığında son TÜFE rakamına göre 2,5 kat arttı. Uşak’ta kira fiyatlarına bakıldığında en düşük konut kirası 3000 TL dolaylarında seyrediyor. En yüksek kira bedeli ise 30 bin TL olarak görülüyor. Sahibinden.com üzerinden yaptığımız incelemeye göre kentte kiraya verilmek üzere ilana konan konutların fiyatları 3000 TL ile 30 bin TL arasında değişiyor. En düşük kira ücreti ile en yükseği arasında 10 kat fark olması, toplumun geldiği düzeyi de ortaya koyuyor. Orta direğin eridiğini ortaya koyan kira fiyatları, Uşak ölçeğinde ortalama 8 ila 10 bin TL dolaylarında seyrediyor. Kentte sahibinden.com üzerinden kiraya çıkarılan 265 ilana bakıldığında ortalama fiyatların bu seviyelerde olduğu da gözleniyor.
YENİ KONUT ARTIŞ ORANI NELERİ GETİRECEK?
Öte yandan yeni kira artış oranları da ev sahipleri ve kiracıları karşı karşıya getirdi. Yeni düzenlemeye göre, ev sahipleri yeni kira sözleşmelerinde artık son 12 aylık TÜFE ortalamasına göre zam yapacaklar. Örneğin 10 bin lira olan bir kira bedeli, eğer sözleşme yenilenme dönemine girilmişse, 16 bin 251 liraya yükselecek. Burada karşılıklı anlaşmalar da etkili olabilir. Konuyla ilgili bilgi veren Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Umut Yeniocak, kiracıların bir anda yüzde 25’ten yaklaşık 2,5 katlık bir kira artışı ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Tahliye sebepleri bakımından farklılık yok, davalar artabilir
Tahliye davalarının yeniden artabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Yeniocak, şöyle söyledi: "Konutlara uygulanan yüzde 25 kira zam sınırı kalktı. Kirada yeni zam oranı ise bugünkü rakamlarla yüzde 62,5 oldu. Yani kiracılar bir anda yaklaşık 2,5 katlık bir kira artışı ile karşı karşıya. Söz konusu durum ev sahibi ve kiracı arasındaki davaları arttırabilir. Şu an itibariyle yüzde 25 zammın kalkması kanundaki tahliye sebepleri bakımından bir farklılık ortaya çıkarmaz. Kiracı, sözleşmede yer alan zam oranını uyguladığı takdirde evinden çıkartılamaz".

Editör: Ali ARASLI