Uşak’ta banka faizine konan paranın miktarı her geçen gün artıyor. Türkiye genelinde yaşanan faizden para kazanma trendinden Uşak’ta da yeterince etkilenen bir kitle bulunuyor. Aylık ortalama 1 milyar TL civarında para, sadece Uşak ölçeğinde bankalara mevduata konuyor. Banka faizlerinin yüzde 60 dolaylarına kadar çıkması üzerine, kentte evini veya arabasını satarak parasını banka faizine koyanların da sayısı bir hayli fazla. 
Peki ev ve arabayı satarak bankadan para kazanmak ne kadar doğru ve ne kadar sürdürülebilir? 
Bu konuda ünlü ekonomist Selçuk Geçer bazı ip uçları veriyor. 
Selçuk Geçer şöyle konuştu:
“Faizi 2 aylık mı yoksa yıllık mı hesaplıyorsunuz. Anında oradan oraya hareket mi ediyorsunuz. Banka yüzde 60’ı size peşin peşin mi veriyor? Parayı 1 yıl, 6 ay ve 3 ay bekletirsen sana o parayı belli oranda veriyor. 1 yıl sonra yaprak kımıldamazsa o zaman faizin değeri yüksek. Fakat 1 yıl sonra değerli TL olduğu için turist gelmiyor ve ihracat yapılmıyor. Firmalar yurtdışından kaçıyorlar ve bu koşullarda dolar buralarda kalacak öyle mi? Dolar yerinde kalırsa yüzde 60 iyi bir faiz, fakat burada kalmazsa o zaman paran yüzde 80 oranında eriyiverir ve kara kara düşünürsün. 5 lira olacak 4 lira olacak kara kara düşünüyorlar diyen bir bakan vardı. Sonra dolar 10, 20 derke 30’un üzerine çıktı. Kur korumalı mevduatla 18’den 11’e düştü. Uyarıca bize kızıyorlar ve bizler küçük yatırımcıyı çarpmamak için elimizden geleni yapacağız.”

Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor! Bayram tatili sonrası piyasaları sert hareketler bekliyor!

Geçer, dolar/TL’nin hala gerçek değerinde olmadığını ve yarın enflasyonla birlikte 60 ve 70’i göreceğini ve sonrasında 100 liraların üzerine fırlayabileceğini de sözlerine ekledi.

UŞAK’TA FAİZE AKAN PARA 36 MİLYAR TL’Yİ AŞTI
Uşak’ta geçtiğimiz yıl 33 milyar 752 milyon 355 bin TL olan banka mevduatındaki paraya her ay 1 milyar TL ilave ediliyor. 2024’ün ilk 3 ayındaki yeni girişlerle beraber 36 milyar 346 milyon 241 bin TL faizde tutuluyor. Yılık ilk 3 aylık dilimi baz alındığında her ay yaklaşık 1 milyar TL’nin mevduata aktığı görülüyor. Uşak’ta evini ve arabasını satarak banka faizine koşanların sayısı da bir hayli fazla. Son dönemlerde konut piyasasındaki durağanlığın en temel nedenlerinden biri de aktif değerlerin faize yönelmesi. 

Editör: Ali ARASLI