Uşak’ta belediye denetimli şehiriçi otobüslere zam talebinde bulunuldu. Şu anda 5 TL olan indirimli ve öğrenci yolcu taşıma ücretinin 7,5 TL’ye ve 7,5 TL olan tam yolcu taşıma ücretinin de 10 TL olması talep edildi. Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından Uşak Belediyesi’nden istenen zam, Uşak Belediye Meclisi’nin gündemine alındı ve oy birliğiyle ilgili komisyona sevk edildi. Zammın meclisten geçmesi durumunda, indirimli yolcu taşıma ücretine yüzde 50 ve tam yolcu taşıma ücretine de yüzde 33,33 zam uygulanacak.

otobüs2

UŞAK ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI: TÜM MALİYETLER ARTTI

Uşak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa Korkmaz, zam talebinde bulunduklarını ve bunun temel sebebinin maliyet ve ücretlere yapılan zam olduğunu kaydetti. Artan enflasyonun şoför esnafının işlerini çıkmaza soktuğunu belirten Korkmaz, “Zamla ilgili talepte bulunduk ve bu konu Belediye Meclisi’nin plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Şu anda 5 TL indirimli ve 7,5 TL de tam yolcu taşıma bedeli alıyoruz. İndirimli yolcu taşımayı 7,5 TL ve tam yolcuyu da 10 TL yapmak istiyoruz. Seçimden önce az bir zam olmuştu ama memlekette enflasyon arttı. Yakıt fiyatları sürekli artıyor. Emekli maaşı ve asgari ücrete de zam geldi. Şoför esnafı yakıtın yanı sıra yanında personel de istihdam ediyor. Bunlara maaş ve sigorta primi ödüyor. Bu maliyet nasıl çıkacak?” dedi.

otobüs1

UŞAK’TA 197 ADET HALK OTOBÜSÜ VAR

Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü

Kentte şu an için 197 belediye denetimli halk otobüsünün  bulunduğunu dile getiren Korkmaz, şöyle konuştu: “Araçların yakıtı ve personel giderlerinin yanı sıra bakım ve sigorta gibi maliyetler de yükseliyor. Sürekli şehir merkezinde faaliyet gösteren araçlar ister istemez düzenli olarak bakıma giriyor. Yedek parçalar da çok ucuz değil ve bakım maliyetler de arttı. Otobüsü yenilemek de apayrı bir maliyet ve esnaf otobüsün tekerini döndürmek için çok ciddi emek ve efor sarf ediyor”.  otobüs

Editör: Ali ARASLI