Uşak’ta haremlik selamlık tartışması Uşak’ta haremlik selamlık tartışması

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün haritalarına göre; 24 Haziran 2024 Pazartesi günü ve takip eden hafta boyunca kentte hava sıcaklıkları 39 dereceyi bulacak. Uşak’ın komşuları Afyonkarahisar’da 38, Denizli’de 43 ve Kütahya’da 35 derece sıcaklık beklentisi var. MGM verilerine göre kentte önümüzdeki hafta cehennem sıcakları görülürken, vatandaşın bu süreçte dikkatli olması gerektiği belirtildi. Sıcak havanın olası gelişmelere göre belli olacağı ve rakamların bu nedenle kesinlik ifade etmediği aktarıldı. Fakat vatandaşın en kötü senaryoya göre hazır olması gerektiğini belirten yetkililer, özellikle günün en sıcak saati olan 13:00 ile 16:00 aralığında çocukların, yaşlı ve hamilelerin kendini koruması gerektiğini aktardı.  
Uşak’ta pazartesi ve Salı gününden itibaren sıcaklığın 1 derece düşeceği ve 38 olacağı tahmin edildi. Fakat bu rakamın da çok yüksek olduğu ve yine vatandaşın dikkat etmesi gerektiği belirtildi. 
KAVURUCU SICAKLARDA NE YAPILMALI?
Uşak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bu konuda bazı uyarılar yapılıyor. Yapılan uyarılarda şu hususlara dikkat çekildi:
•    Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalı.
•    Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya ve aşırı hareketlerden kaçınmaya çalışmalı.

•    Sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat edilmeli.
•    Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, şapka ve güneş gözlüğü takılmalı. 
•    Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalı.
•    Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir.

Editör: Ali ARASLI