Uşak’ın bir türlü gerçekleşemeyen, Denizli ve Aydın’ın hayata geçirdiği otoyol kullanıma açıldı. 2 saatlik yol 1 saate düştü ve bunun karşılığı 60 TL oldu. Yolun şartları ve gidilen sürenin kısalması, yakıtı yarıdan fazla düşürdü. Sürücüler ücretli olan bu yolda, eskiye nazaran kardalar.

YOL HİZMET AÇILDI VE FİYAT BELLİ OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizli-Aydın Otoyolunu hizmete açtı. Yolun Kuyucak ve Kocabaş arasındaki kısmı trafiğe açık. Yaklaşık 120 kilometrelik yolu, sürücüler, önceleri 2 saatte gidiyordu. Yol şartlarının düzelmesi nedeniyle bu süre 1 saate düştü. Sadece 60 TL ilave ücret ödeyerek, daha rahat ve yakıt tasarruflu seyahat edilecek.

Traktör, iş makinesi ve bisikletler bu yolu kullanamıyor ve 140 kilometreye kadar hız yapılabiliyor. 140 kilometre hızla giden bir sürücü yolu 1 saatten daha az sürede gidebilir.

Aydın-Denizli otoyolunun yol ücretleri çizelgesi için tıklayın!

'Uşak’ta otobüslerde kurulmak istenen kartlı ulaşım sistemi, 10 yıl öncesinin teknolojisi' 'Uşak’ta otobüslerde kurulmak istenen kartlı ulaşım sistemi, 10 yıl öncesinin teknolojisi'

Gişelerin isimleri:

Kuyucak – Buharkent – Sarayköy – Kumkısık – Pamukkale – Kocabaş

UŞAK, AYDIN VE DENİZLİ’NİN 35 YILDAN FAZLA GERİSİNDE

Aydın ve Denizli otoyolu 35 yıl önce projelendirildi. Uşak’ta ise bugüne kadar Aydın’a bağlantı yolu için hiçbir çalışma yapılmadı. Azmi Yılıncıoğlu dışında bu konuyu gündeme getiren kimse yok. 35 yıl önceki rüyayı hayata geçiren Aydın ve Denizli, bu adımla, Uşak’ın 35 yıl önüne geçtiler. Uşak’ta bu konuda bir düşünce dahi ortaya konmuş değil. Bugüne kadar kentteki hiçbir siyasinin bu konu umurunda olmadı. Çünkü en çok talep gelen konuların başında şehirdeki ilçe yolları oldu. İlçelerden şehir merkezine bağlantı dışında hiçbir çalışma yapılamadı. Uşak’a çevre yolu da plansız ve programsız bir şekilde başladığı için yarım yamalak açıldı.

Editör: Ali ARASLI