Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı! Uşak’ta ucuza konut alacağınız mahalle kalmadı!

Uşak’ta ikinci el otomobil fiyatları, önceki yıllara nazaran daha stabil bir görünüm ortaya koyuyor. Önceki yıllarda fiyatları aylık ve haftalık olarak artan ikinci el otomobil fiyatları, sıfır araçlardaki üretim sorununun çözümüyle birlikte normalleşti. Pandemi döneminin ardından pik yapan ikinci el otomobil fiyatları, sahibinden.com üzerinde incelendiğinde önceki 2 yıla nazaran rakamların katlanmadığı görüldü. 
Uşak’ta şu anda satışa çıkarılan binek otomobil türü araçlarda, en pahalısının 2022 model Audi A7 Sportback 40 TDI Quattro S-Tronic modeli olduğu görülüyor. Kentte ikinci el otomobil satışı yapan bir firma tarafından ilana çıkan otomobilin fiyatı ise 5 milyon 750 bin TL. Yine sahibinden.com üzerinde, Uşak’ta satılan en ucuz binek otomobilin fiyatı da 102 bin TL olan, 1997 model Renault 12 SW. 1672 adet ikinci el otomobil ilanının bulunduğu Uşak’ta; 390 benzinli, 771 benzinli ve LPG’li, 497 dizel, 5 hybrid ve 9 adet de elektrikli binek otomobil yer alıyor. 
UŞAK’TA İKİNCİ ELDE EN ÇOK SATAN 3 MARKA
Uşak’ta ikinci elde en çok satan 3 marka ise Renault, Opel ve Volkswagen oldu. Buna göre; Renault 232, Opel 211 ve Volkswagen 202 ikinci elde ilana çıkıldı. Şahıs ve galeriler tarafından ilana çıkılan markaların tutulma nedenlerinin başında, kentte sıfır satışı yapılan yetkili servislerin bulunması. Aynı zamanda sanayide de 3 markanın yedek parça ve diğer yönlerden daha avantajlı olması da tercih nedeni olarak dikkat çekiyor. Uşak’ta sıfır satışı yapılan diğer otomobil markalarının da ikinci elde ilanları yoğun bir şekilde yer alıyor.
İKİNCİ EL OTOMOBİL ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM?
Sigorta şirketleri tarafından yoğun bir şekilde değerlendirilen ikinci el piyasasında dikkat edilmesi gereken bazı konular var. İkinci el alırken, ilk olarak kilometre ve diğer kontroller için yetkili bir ekspertiz şirketine gitmekte yarar var. Ayrıca güvenilir ustaların da araçlara bakması önem taşıyor. Kaporta ve boya durumu mutlaka incelenmeli. Aracın kazalı olup olmadığına bakılmalı ve bunun uzman ekipler veya güvenilir ustalar tarafından tespit edilmesi de istenmeli. Araç güneş olmayan, fakat aydınlık bir alanda görülmeli. Aracı satan kişinin neden sattığı da mutlaka sorulmalı. Aracın kaçıncı sahibi olduğu da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında. 
 

Editör: Ali ARASLI