Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri, kentte bir meslektaşlarının beton kalitesini ölçmek için talepte bulunduğunu ve bu nedenle dövülerek darp edildiğini iddia etti.

Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri, kentte bir meslektaşlarının beton kalitesini ölçmek için talepte bulunduğunu ve bu nedenle dövülerek darp edildiğini bildirdi. İddiaya göre olay, 27 Temmuz 2023 tarihinde, Fevzi Çakmak Mahallesi 6. Okul Sokak’taki bir inşaatta meydana geldi. A.Ç. ve hissedarları adına kayıtlı olan inşaatın 1. Kat kolon betonu imalatı için görevli olan personel ve yapı denetim personeli arasında gerçekleşti. Yapı denetim firmasında grevli olan inşaat mühendisleri A.A. ve M.F.B. tarafından beton kontrolü yapan vibratörün bulunmadığının tespit edildiği ve bunun üzerine inşaat ustası tarafından “Git kendin al gel arabamdan” şeklinde bir cevap alındığı öne sürüldü. Bu cevap üzerine inşaat mühendislerinin beton pompacısına üçüncü kez beton atımı yapılmayacağını söylediği ve bunun sonucunda inşaatta bulunan usta tarafından keserle darp edildiği kaydedildi. İnşaat mühendislerinden birinin başından yaralandığı ve diğerinin de kolunda morluklar oluştuğu tespit edildi. Konuyla ilgili adli raporlar ve görüntü kayıtlarının Cumhuriyet Savcılığına bildirildiği ve suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi. 

Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, kentte meydana gelen olaydan dolayı üzüntü duyduklarını ve 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından bu tip vakaların arttığını ifade etti.

darp copy

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Uşak İnşaat Mühendisleri Odası Yönetimi: şu hususlara değindi:

On binlerce insanımızı yitirdiğimiz ve acısı henüz taze olan ve “Asrın Felaketi” olarak nitelenen büyük felaketin izlerini silmeye çalışan, insanımızın bir daha böyle felaketler karşısında yaşamını yitirmemesi için mücadele eden  meslektaşlarımız  kesici aletler ile yaralanmış. dövülerek feci şekilde darp edilmişlerdir.  Meslektaşlarımızın tek suçu: güvenli bir bina yapılması için; beton kalitesinden ödün vermemek adına beton  vibratör  ile  sıkıştırılmasını istemektir.

Özkan Yalım'dan vatandaşa 'artık gelmeyin, iş talebinde bulunmayın' mesajı Özkan Yalım'dan vatandaşa 'artık gelmeyin, iş talebinde bulunmayın' mesajı

darp1

İnsanımızın dünya kadar para verip edindikleri konutlarda güvenli bir şekilde oturmalarını sağlamak isteyen meslektaşlarımızın bu masum ve haklı isteklerinden rahatsız olan müteahhit firma çalışanları 2 meslektaşımıza hiç acımadan kesici aletler ile  yaralamışlardır. Meslektaşlarımıza yapılan bu eylemi esefle kınıyoruz. Ne yazık ki bu insanlık dışı saldırı ilk değildir. Yapı denetim firması çalışanları, denetim görevlerini yerine getirirken şantiyelerde aynı riskle her zaman karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu nahoş olaylarının engellenmesi için defalarca dile getirdiğimiz gibi her şantiyede tam zamanlı bir şantiye şefi olmalıdır ki bu tür olaylar yaşanmasın, Şantiye şefi görevde olduğu zaman mesleki bilgisini inşaat çalışanlara aktaracağı için her türlü olumsuzluklar engellenebilir. Yapı denetim firması Mühendisleri Halkın can güvenliği için binaların mühendislik kurallarına göre yapılmasını sağlamak üzere görevlidirler." HABER MERKEZİ

Editör: Ali ARASLI