Uşak Yaşar Akar İlkokulu’nun karşısında faaliyet gösteren kadın döner ustası Fatma Yıldırım, sanayi usulü kıymalı sote de yapıyor.

Haftanın 6 günü tavuk döneri kendisi marine eden ve hazırlayan Fatma Yıldırım, aynı zamanda etli ve kıymalı yiyecekler de pişiriyor.

Büyük mücadelelerin sonunda kendi işletmesini kuran Fatma Yıldırım, kıymalı soteyi nasıl yaptığını an ve an gösterdi.

Orta yağlı kıymayla hijyen kurallarına uygun bir şekilde lezzetli bir kıymalı sote ortaya çıktı. Fatma Yıldırım, müşterilerine hazırladığı yiyeceği nasıl yapıyorsa aynı şekilde hareket etti.

Temizliğe büyük önem veriyor!

İşyerinde en önem verdiği konunun temizlik olduğunu belirten Fatma Yıldırım, tantuni yaparken, şunları anlattı:

“Burada pişirdiğimiz yiyecekleri evimizde de yiyoruz. Zaten evimizde kendimize nasıl hazırlıyorsak, müşterimiz için de aynı tavrı gösteriyoruz. Tencerelerimiz, ocağımız ve tüm malzemelerimiz düzenli olarak temizleniyor”.

Kıymalı soteyi nasıl hazırladı?

Fatma Yıldırım, ellerini temizce yıkadıktan sonra, kıymasını az önce altını yaktığı ocaktaki çelik tencereye koydu. Bir süre kıyma kendi yağında pişti ve suyu çekince ayçiçeği yağı ekledi. Daha sonra küp küp doğranan soğanlar ilave edildi. Biber ve domates de benzer şekilde eklendi. Aroma vermesi için sarımsak ve baharatları da ilave etti. Tuz, karabiber, kırmızı toz biber, kimyon ve zerdeçal kıymalı soteyi yavanlıktan çıkardı.  

Dürüm ve ekmek arası yapılıyor?

Zaman zaman evlerde ve işyerlerinde yapılan kıymalı sote, burada ekmek ve dürüm arasında satılıyor. Kıymalı sote genellikle bir çok kentte bulunan sanayi sitelerinin de vazgeçilmez lezzeti. Sokak lezzetleri arasında pek namı bilinmese de, tercih edilen ve sağlıklı bir yemek. Fatma Yıldırım’ın kıymalı sotesinin tadına da baktık ve beğendik.

4 kişilik bir grup için malzemeler;

500 gram Kıyma,

2 baş soğan

3 veya 4 adet biber

3 orta boy domates

İstenen kadar sarımsak

1 tatlı kaşığı; tuz, karabiber, toz biber, kimyon ve zerdeçal.

Pişirme şekli videomuzda mevcuttur!

ALİ ARASLI///

Uşak'taki bir maganda, Buray'ın ve mankenlerin olduğu afişi söküp 'hadım ettim' mesajı gönderdi Uşak'taki bir maganda, Buray'ın ve mankenlerin olduğu afişi söküp 'hadım ettim' mesajı gönderdi

Editör: Ali ARASLI