Artan tüp maliyetleri nedeniyle katmer, bükme ve yufkayı tüplü ocak yerine odun ateşinde pişiren Havva Kasap, çok daha lezzetli yiyecekler hazırlamaya başladı.

Son dönemlerde artan tüp fiyatları nedeniyle kentte katmer ve bükme yapan kadın girişimci Havva Kasap, üretimini odun ateşinde yaparak, hem maliyeti düşürdü, hem de daha lezzetli ürünler ortaya koymaya başladı.

Uşak’ta kuru çay fiyatı 200 TL oldu! Uşak’ta kuru çay fiyatı 200 TL oldu!

köz5

Uşak’ta yıkımı gerçekleşmeyen Çarşamba pazarının kapalı bölümünde üretim yapan Havva Kasap, kurduğu büyük bacanın altına soba boruları yerleştirdi ve burada devasa saçta, odun yakarak üretim yapmaya başladı. Havva Kasap, 2020’den beri tüp fiyatlarıyla başa çıkamadığı için böyle bir yönetimi geliştirdiğini belirterek, “Bu şekilde ham tüm maliyetinden kurtuldum hem de daha lezzetli hamur işi ürünler daha güzel piştiği için ayrı bir lezzet ortaya çıktı. Burada patatesli, ıspanaklı, kabaklı bükme ve pideler yapıyorum. Katmer, bazlama, erişte ve yufkamı da odun ateşinde açıyor ve pişiriyorum” dedi.

köz3

Odun ateşinin tek zorluğunun zahmeti olduğunu dile getiren Havva Kasap, şöyle konuştu: “Odunu yakması ve temizlemesi belli bir emek gerektiriyor. Tüpü al tak ve kullan burada hiçbir sorun yok ama bu şekilde daha lezzetli ve orijinal bir tat ortaya çıkıyor” ifadesini kullandı.

köz4

Havva Kasap’ın yaptığı ürünlerin tadına bakanlar da, tüpe göre daha lezzetli olduğunu ve geleneksel yöntemlerin unutulmaması adına da olumlu bulduklarını ifade ediyor.

köz1

KAPALI PAZARYERİ İLERLEYEN GÜNLERDE YIKILACAK

Öte yandan söz konusu lezzetli ürünlerin yapıldığı eski kapalı Çarşamba pazarı ilerleyen günlerde tamamen kapanacak. Pazaryeri şu anda halen faal olarak hizmet verirken, yakın bir dönemde burada bulunan tüm esnaf koordineli bir şekilde, şu anda kurulan yeni Çarşamba pazarının yanı başına taşınacak.

köz2

Editör: Ali ARASLI