Daha önce pide fiyatlarına indirim yapan ve 70 liraya düşüren bir esnaf, artan maliyetler nedeniyle kampanyayı sonlandırdığını ifade etti. Pide fiyatının halen resmi tarifenin altında olduğunu dile getiren aynı esnaf, rakamların hala düşük seviyede seyrettiğini kaydetti.
Un, kıyma, soğan, biber ve domates gibi pidenin ana malzemelerinin maliyetinde ciddi artışlar olduğunu belirten aynı esnaf, bu nedenle kampanyayı sonlandırdıklarını ifade etti. 
Esnafın hala uygun fiyata pide sattığını belirten Ömer Çakmak, şu ifadeleri kullandı: “Pideci esnafı olarak vatandaşımıza alım gücünün üzerinde fiyat uygulamıyoruz. Tarife yıl başında çıktı ve 120 TL olan kıymalı pide son haliyle 85 liradan satılıyor. Yani biz tarifeyi uygulasak vatandaşın hiç alım gücü olmayacak. Emekli maaşları ve asgari ücreti hesap ederek böyle bir fiyatlama yapıyoruz. Bu noktada esnaf ciddi özveri gösteriyor. Pidemizin içinde koyduğumuz kıymamız ve diğer malzemelerin hepsi standarda uygun. Vatandaşımızın önce sağlığını sonra cebini düşünerek hareket etmeye devam edeceğiz”. 

Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor Uşak'ta atıklardan elektrik üretimi devam ediyor


UŞAK’IN PİDESİNİN KENDİSİNE HAS BİR YÖNÜ VAR
Geleneksel taş fırın pide, hemen her yörede farklı şekillerde yapılıyor. Uşak’ta da yaygın bir şekilde pide kültürü hakim. Kentte taş fırında, ekşi maya da kullanılarak yapılan pidenin kendine has bazı özellikleri var.  Geleneksel taş fırın pide, hemen her yörede farklı şekillerde yapılıyor. Uşak’ta da yaygın bir şekilde pide kültürü hakim. Kentte taş fırında, ekşi maya da kullanılarak yapılan pidenin kendine has bazı özellikleri var. Pidenin hamurunda un, maya, su ve tuz bulunuyor. İçinde ise isteğe göre kıyma, soğan, biber ve diğer malzemeler giriyor. Ayrıca kuşbaşılı, ıspanaklı ve kabaklı pideler yoğu bir şekilde yapılıyor. 

Editör: Ali ARASLI