Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı? Uşak'ta konut sektörü tıkandı! Mayıs'ta kaç konut satışı yapıldı?
Uşak’ta konut satışlarında artış görüldü. Buna göre önceki ay 337 konut satılırken, Aralık 2023’te 551 konut satışı gerçekleşti. Kentte konut satışları yıl içinde 5 bin 199 oldu. Dikkat çeken nokta, Kasım ayına göre Aralık’ta konut satışlarındaki artıştı. Konuyla ilgili görüştüğümüz kentteki inşaat şirketi temsilcileri, altın ve dövizdeki küçük hareketlerin konut satışını artırdığını ifade etti. Konut fiyatlarının enflasyon karşısında değer kaybettiğini belirten sektör temsilcileri, elindeki altın ve dövizi değerlenen vatandaşın konut alımı yaptığını söyledi. Aralık ayında altın fiyatlarındaki küçük oynamaların bu durumda etken olduğu ifade edildi. Fakat hala kentte konut satışlarının istenen düzeyde olmadığı belirtildi.
İKİNCİ EL KONUTU SATANLAR, BİRİKİMİNİ BOZDURUP YENİ EV ALIYOR
Uşak için dikkat çeken bir rakamda ikinci el konut satışının sıfırın üzerinde olmasıydı. Uşak’ta satılan konutun 325’i ikinci el evler oldu. Sıfır konut ise 226 adet satıldı. İkinci el konutunu satanlar, elindeki altın ve dövizi de ekleyerek konut alma yoluna giderken, ipotekli satışların oranı yine düşük kaldı. Kentte sadece 21 konut banka kredisinden yararlandı.
KONUT ALMAK İÇİN EN UYGUN ZAMAN?
Öte yandan Gazeteci Remzi Özdemir’in Karancılar Platformu’ndaki yayınına katılan Doç. Dr. Soner Gökten,  şöyle söyledi:
“Faizler tepe noktasına geldiğinde, cebinde de nakdin varsa ve bunun hepsini almana gerek yok. Bankadan kredi almanı sağlayacak teminat görevi olan nakit varsa, git konutunu al. Banka kredisi sana yüksek gelecektir. Konut fiyatları faiz artırımıyla arttıkça gider yapılandırma yaparsın. Madeni ülkelerde konut yatırım değil, barınma aracıdır. Başını sokacak evi alacak insanların ne yazık ki tasarrufları yok. Bu insanlar bankanın kapısını çaldığında, kredi almaları zor olacak. Ben her ne kadar faizler tepe noktasına çıkıp konut almak için en iyi ortam desem de, bu konutu gene tasarrufu olan ve servet transferinin kaymağını yiyenler alacak. Parası olanlar bunun tadına varacak. Pandemide düşük faizle kredi alıp varlığına varlık katmış ve şu anda bunu faizle yine katlayan bir kesim, krediyle gayri menkulü alacak.”
TR33 BÖLGESİNDE KONUT SATIŞ İSTATİSTİKLERİ
Manisa’da, Aralık ayında 2 079 konut satıldı.
Afyonkarahisar’da, Aralık ayında 955 konut satıldı.
Kütahya’da, Aralık ayında 685 konut satıldı.
Uşak’ta, Aralık ayında 551 konut satıldı.
Editör: Ali ARASLI