Uşak, Manisa, Afyonkarahisar ve Kütahya’daki konut satış istatistikleri açıklandı. Buna göre Uşak’ta Mayıs 2024 döneminde toplam 468 konut satışı yapıldı.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre Manisa’da 1767, Afyonkarahisar’da 795, Kütahya’da 565 ve Uşak’ta da 468 konut satışı gerçekleşti.

Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü Uşak'tan 3 firmaya ihracatın yıldızları ödülü

Konut piyasası zor günler geçiriyor

Konut piyasası, Uşak ve Türkiye’nin diğer tüm illerinde sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Paranın faizde değerlendirilmiş olması, piyasada ciddi bir tıkanmaya yol açmış durumda. Konutun yanı sıra otomotiv sektöründe de ciddi problemler var. Parası olanlar, araç, konut ve diğer ürün ve hizmetleri almak yerine; banka faizine yöneliyorlar. Sadece Uşak’ta aylık 1 milyar TL’nin üzerinde para faize akarken, Türkiye genelinde ise ciddi rakamlar ortaya konuyor. Faizle para kazanma sistemi, piyasada tıkanmaya yol açmasının yanı sıra, dönemin sonunda yeni ürün ve hizmetlerin alınmasına da engel olabilir. Bir çok ekonomist bu şekilde faiz sisteminin kazanç olmadığını, enflasyondaki oynaklık nedeniyle faize para yatırmanın da ciddi riskler barındırdığını ortaya koyuyor.

Editör: Ali ARASLI