Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı! Yıllık 200 milyon dolar cirolu tekstil devi nasıl battığını anlattı! İflasın eşiğindeki tekstilcileri de uyardı!
Ticaret Bakanlığı, 1 Ocak 2024 itibariyle lokantalarda görülecek noktalarda fiyat listesi zorunluluğu getirdi. Buna göre tüm lokanta, kafeterya ve pastanelerde fiyat listeleri artık işyerinin girişinde bulunacak. Ayrıca tüm masalarda fiyat listeleri zorunlu olarak bulunacak. Uygulama 1 Ocak 2024 itibariyle yürürlüğe girdi, fakat hala buna uymayanlar bulunuyor. Uşak’ta bulunan işletmelerin de kurallara uyması için gerekli bildirimler yapıldı. Buna göre kentte masaya yemek servisi yapan veya kokoreç ile köfte gibi elden satış yapan yerlerde de fiyatlar görünür bir şekilde bulunacak. Tüketicilerin çoğu zaman şikayet ettiği kabarık hesapların da bu şekilde önüne geçilecek.
 TÜM LOKANTALARDA ZORUNLU OLACAK
Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası, bu konuda tüm üyelerine uyarı mesajları gönderdi. Yeni uygulamayı hayata geçiren Ticaret Bakanlığı olduğu için cezai işlemleri İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü takip edecek. Kentte masaya yiyecek servisi yapan yaklaşık 500 civarı esnaf bulunuyor. Yeni uygulamada işletmedeki masalardan 1’inde dahi liste olmazsa masa başı 2 bin 172 TL ceza yazılacak.
DAHA ÖNCE UŞAK KABARIK HESAP NEDENİYLE GÜNDEM OLMUŞTU
Uşak’ta çarşı içindeki esnafta çok fazla hesapla ilgili problem yaşanmadı. Genellikle bu tip işletmelere gidenler, 3 aşağı 5 yukarı hesabın ne olduğunu biliyor. Fakat kentte İzmir-Ankara yolu üzerinde bazı işletmeler, bu konuda gündem olmuştu. 25 Ağustos 2020’de bir vatandaş, yol kenarındaki bir köfteciye girmiş ve o dönemin şartlarında 438 TL (Bugünün şartlarında 1800 ila 2000 TL arası) hesap ödemişti. Konu gündem olunca işletme sahibi, vatandaşın parasını iade etmişti.
Editör: Ali ARASLI