Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı Uşak'ta araç kiralama bedeli yüzde 100 arttı
Uşak’ta 1 kişilik iftar menüsü asgari ücretlinin yevmiyesini geçiyor
Uşak’ta Ramazan ayı nedeniyle restoran ve otellerde verilen iftar menüleri, asgari ücretli bir çalışanın günlük kazancını geçti. Günlük asgari ücret yevmiyesinin 567 TL olduğu şu dönemde 750 TL’ye dayanan iftar menüsü var. Kentteki bazı otel ve restoranlarda kırmızı ve beyaz etli iftar menüleri satılıyor. 
Geçen yıla nazaran iftar menü fiyatları 2,5 kat arttı. Kentin en lüks oteli olan Ramada’da kırmızı etli menü 750 TL ve beyaz etli olan da 650 TL’den sunuluyor. Bunun dışında kent merkezindeki Kuyu Konak isimli mekanda da 2 farklı kırmızı et menü, 700 TL’ye satılıyor. Buradaki fark ise menülerden birinde tandır ve iç pilav bulunurken, ötekinde ise kavurma ve normal pilav yer alıyor.  Bazı restoranlarda ise 3 çeşit menü bulunuyor. Naz Et isimli restoranda 560 TL ile 670 TL arasında değişen 3 farklı menü dikkat çekiyor. Pideci Arif isimli restoranda ise pide menü 280 TL, kebap menü 380 TL ve karışık ızgara menü ise 480 TL olarak fiyatlandı. Pideci Arif, sunduğu imkanlara göre daha makul bir fiyatlamayla dikkat çekiyor. Bu tür mekanlarda iftar menülerinde ortalama şu yiyecek ve içecekler bulunuyor:
Osmanlı, çorba, salata, kaşarlı fırın mantar, kavurma, güllaç ve meşrubat.  
5 ÇEŞİT YEMEK SATAN LOKANTALARDA FİYATLAR DAHA CAZİP
Öte yandan kentte 5 çeşit yemek servisi yapan lokantalarda ise fiyatlar daha cazip düzeyde. Uşak Üniversitesi öğrencileri, bekarlar ve yemek yapmayı bilmeyenlerin yoğun olarak tercih ettiği lokantalarda menü fiyatları 100, 150 ve 170 TL aralığında değişiyor. Yemekte; çorba, salata, pilav, tavuklu veya etli yemek ile tatlı bulunuyor. Her lokanta içecek su ve çayı ücretsiz olarak müşterilerine sunuyor. 
ARTAN GIDA ENFLASYONU VATANDAŞIN EN BÜYÜK DERDİ
Öte yandan lokanta ve restoran gibi işletmelerde en büyük sorun artan gıda enflasyonu. Bu sorun sadece bu işletmelerin değil vatandaşın da en büyük sorunu haline dönmüş durumda. Bir pidenin 20 TL olduğu bir dönemde, iftar ve sahur için 4 kişilik bir ailenin günlük 60 TL pide maliyeti çıkıyor. İftar ve sahur yemeği ve çay arası hesaplandığında ortalama günlük mutfak gideri 400 ila 500 TL’den aşağıya gelmiyor. Asgari ücretli bir vatandaşın şu anda belini en çok büken gider kalemi, mutfak masrafları. 
Editör: Ali ARASLI