Uşak'ta kafeterya tipi mekanlarda satılan çay fiyatlarında da artışa gidildi. Buna göre 10 TL olan çayın fiyatı 15 ve 20 TL aralığında satılmaya başlandı.

Uşak Belediyesi, emekliye çayı 1 liradan satacak! Uşak Belediyesi, emekliye çayı 1 liradan satacak!

çay2-1

Söz konusu fiyatların sonbahara doğru 25 TL'yi bulacağı tahmin ediliyor. Artan fiyatlara rağmen bu tip mekanların hınca hınç dolu olması da ayrıca dikkat çeken bir diğer konu. Söz konusu mekanlara gidenlerin toplumun yüzde 10'luk kesimi olduğu ifade ediliyor.

Kentteki bir işletme 10 TL olan çayı son gelen asgari ücret ve diğer zamlardan sonar 15 TL yapmaya karar verdi. Benzer şekilde Atapark çevresindeki mekanlarda da çay 15 ila 20 TL bandında satılıyor. çay1-1

İŞLETMECİ YÜKSEK KİRA ALTINDA EZİLİYOR

İşletmeciler söz konusu zamların genel fiyat artışından kaynaklandığını belirtiyor. İşletmeciler, "Bu çaptaki işletmelerde en az 10 kişi çalışıyor ve bizim işletme giderlerimiz çok yüksek. Kışın elektrik ciddi bir ödeme kalemi, en önemlisi yüksek kiralar. Kira bedelleri çok fazla ve işletmecilerin çoğu bu yükün altında ezilir durumda. Çalışanların maaşı ve sigortası ve bunun dışında vergi ve diğer giderleri hiç saymıyoruz. Daha aldığımız çaya, şeker ve diğer malzemelere de gelmedik. Bunları da eklediğimiz zaman çok bir getiri yok. Şu anda bir çok işletme ayakta kalmak için mücadele veriyor" ifadesini kullandı.  

Uşak'ta bir süre önce çay ocaklarında ve kıraathanelerde satılan çaya zam yapılmıştı. 4 TL olan çay fiyatı, yılın ikinci yarısında gelen zamla beraber 5,5 TL olmuştu. Fakat esnafın bir bölümü fiyatı daha makul tutuyor. Bunun sebebi olarak da esnafın ve vatandaşın alım gücünün düşmesi gösteriliyor. Aynı zamanda esnafa verilen marka türü ödemede de uygun fiyat unsuru dikkat çekiyor.  

Editör: Ali ARASLI