Uşak'ta mübarek Regaip Gecesi, camilerde düzenlenen programlarla idrak edildi. Uşak'ta mübarek Üç Ayların başlangıcı olan Recep Ayı'nın ilk kutsal gecesi Regaip Kandili için kentteki camilerde yatsı namazında, Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu. Camilerde, Regaip gecesine özel vaazlar verilirken, kentteki camilerde kandil simitleri dağıtıldı. 

9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler! 9 günlük bayram tatilinde gezilecek yerler!

Ramazan ayının habercisi ve üç ayların ilk kandil gecesi Regaib Kandili tüm yurtta olduğu gibi Uşak'taki camilerde ve hanelerde de dualarla idrak edildi. Tüm camilerde yatsı namazı sonrası düzenlenen programlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Programlarda, Kur’an-ı Kerim tilavetleri yapıldı, salavatlar getirildi ve dualar edildi. 

Camilerdeki vaazlarda genel olarak Regaip kandilinin anlamı ve taşıdığı önem üzerinde duruldu. Vaazlarda, "Regaip, kelime olarak, 'herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek' demektir. Yüce Allah'ın, rahmetinin, mağfiretinin ve nimetlerinin diğer zamanlardan daha çok tecelli etmesi, samimi kalple Allah’a yönelenlerin affedilmelerinin ümit edilmesi ve müminlerce gönülden arzulanması sebebiyle bu geceye Regaip gecesi denilmiştir. Hiç şüphesiz her zaman dua etmek gerekir. Bununla birlikte dua ve istiğfarların çokça kabul edildiği zamanlar ve mekanlar vardır. İşte idrak ettiğimiz Regaip Gecesi böyle bir zaman dilimidir. Böyle gün ve geceleri vesile kılarak hayatın çeşitli sıkıntıları ile nefsin şiddetli baskıları karşısında mücadelede yorgun düşen ruhlarımıza dua ve niyazla yeniden heyecan ve coşku kazandırmalıyız" ifadeleri kullanıldı. 

Editör: TE Bilişim