Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Akif Şanlı, hasta bakımını bırakmadı, 4 saatini klinikte geçiriyor Uşak Belediye Başkan Yardımcısı Akif Şanlı, hasta bakımını bırakmadı, 4 saatini klinikte geçiriyor

Uşak Tıp Fakültesi’nin Kurucu Dekanı Prof. Dr. Ömer Karahan, kentten yitip giden bir uzman hekim hakkında konuştu.

Geçen hafta cildiye alanında önemli işler yapan Prof. Dr. Ahmet Metin’i anlatan Prof. Dr. Karahan, bu sefer çocuk alanında uzman bir doktorun gidişine değindi. Uşak’a İstanbul ve bir çok ilden Pierre Robbin sendromlu çocuklara bakan Dr. Bora Baysal’ın neden gittiğini anlattı.

Prof. Dr. Karahan, mucize hekimin Uşak’tan ayrılışından 4 gün sonra Rektör Ekrem Savaş tarafından kabul edildiğini iddia etti. Prof. Dr. Karahan, “Rektörümüz çok hızlı ya, geceleri uyku uyumuyor ya” ifadesini kullandı.

“Normalde bu doktoru yere göğe sığdıramamaları lazım”

Prof. Dr. Ömer Karahan, şu açıklamaları yaptı:
“Çocuk hastalıkları bölümünde atanan bir yeni doğan yan dal uzmanı bir öğretim üyesini burada zikretmemek mümkün değil. Bu insan yan dal lisansını bitirmiş ve akademik kadro alıp hizmet veriyor. Diş Hakimliği’ndeki bir kısım arkadaşlarıyla işbirliği yapmış. Doğuştan olan bazı çene bozuklukları için çalışma yapıyorlardı. Türkiye’nin değişik yerlerinden Uşak gibi zurnanın zırt deliği bir yere hasta geliyordu. Helikopterle hasta gelen bir yerdi burası. Ne yaparsın bu insanı, baş tacı edersin. Yere göğe koyamazsın.”

“Rektör, bu doktor Uşak’tan ayrıldıktan 4 gün sonra görüştü”

Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş’a yüklenen Prof. Dr. Ömer Karahan, şöyle söyledi:
“Bu doktorun yaptığı işler, beyefendinin gözüne görünmüyor. Nasıl bir şeydir bu? Bu insanın huzurunu bozacak bazı atamalara göz yumuldu. Dedi ki beni huzursuz edersiniz bırakıp giderim. Beyefendi hiç oralı olmadı. Bu öğretim üyesi, benim yıllarca çalıştığım bir arkadaşımın çocuğu. Benim çocuğumun arkadaşı. Ben bu insanı hiç tanımıyor diye davrandım. Niye çünkü eski dekanın adamı diye adı çıkarsa huzursuz olur diye. Çalışma ortamını sağlayamadılar. Ayrıldı bıraktı gitti. Sayın Rektör ilişiği kesildikten 4 gün sonra görüştü, nedir derdin diye. Rektörümüz çok hızlı ya, geceleri uyku uyumuyor ya. İş becerme durumu bu.”
Dr. Bora Baysal adlı kullanıcının profil fotoğrafı

Türkiye’de ilk ve Avrupa’da sayılı bir merkezi Uşak’a kurdu

Prof. Dr. Ömer Karahan’ın isim vermeden bahsettiği ve küstürülen doktorun Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bora Baysal olduğu anlaşılıyor.
Türkiye ve dünyanın saygın çocuk hastanelerinden İzmir Bahçet Uz. Çocuk Hastanesi’nde çalışan ve Dokuz Eylül Tıp’tan sonra Uşak’a gelen Bora Baysal, burada önemli işler yaptı. Bora Baysal, Türkiye’deki ilk Kraniyofasiyal Anomaliler ve Yarık Dudak ve Damak Tanı ve Tedavi Merkezi"ni Uşak Tıp Fakültesi’nde kurdu. Bu yapı, Avrupa’da da sayılı merkezlerden biriydi. Şubat 2020 ve Ekim 2021’de Uşak’a helikopterle çocuk hastalar geliyordu.
O dönemde Uşak'a gelen ve Bora Baysal'ın tedavi ettiği çocuklar için Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi, "Mucize Bebek" paylaşımları yapıyordu. 
İstanbul’dan ve diğer illerden Pierre Robbin sendromlu çocuklar, burada tedavileri oluyordu. Uşak’taki bu çalışmalarda, şu anda, İstinye Üniversitesi Gaziosmanpaşa Medikal Park Hastanesinde yenidoğan yoğun bakım sorumlu hekimi olan Doç. Dr. Bora Baysal’ın emeği var. Doç. Dr. Bora Baysal, Uşak’tan ayrıldığından beri, şu andaki görev yerinde faaliyetlerini sürdürüyor.
ALİ ARASLI///
Editör: Ali ARASLI