Uşak’ta memurların topluca CHP’ye yakınlaştığı para için karar Uşak’ta memurların topluca CHP’ye yakınlaştığı para için karar
Potada olduğu tahmin edilen AK Parti, İYİ Parti ve CHP’de bazı sıkıntılı durumlar yaşanıyor. İşte AK Parti, İYİ Parti ve CHP kulislerinde dönen liste problemleri…
AK PARTİ’DE EKİP DEĞİŞSİN DİYENLERİN ÇOĞU LİSTE BELLİ OLUNCA, “ESKİ EKİP İYİYDİ” DEMEYE BAŞLADI
AK Parti’de mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çakın tekrar aday oldu ve adaylık sürecinden itibaren sorunlar baş gösterdi. Mehmet Çakın’ın tekrar adaylığına kendi jargonlarına göre ‘pek de tensip sıcak bakmayan’ milletvekilleri ve parti yönetimi, belediye meclisi listesini istedikleri gibi yazdı.
Listeler açıklanana kadar, AK Parti’nin yönetiminde veya dışarıda kalan partililer, sık sık ‘ekip değişsin’ söylemlerini yaydı. Ekip değişsin söylemlerinin sebebi, mevcut Başkan Mehmet Çakın’a yönelik oluşturulan tutumdan kaynaklanıyor. Kar topu misali, küçük küçük başlayan söylentiler, zamanla parti içinde daha sesli olarak dile getirilebiliyor. AK Parti’de liste açıklandı ve Mehmet Çakın’ın ekibinden Kemal Solakhan ilk etapta tekrar görev alma pozisyonuna geldi. Fakat sonrasında her ne olduysa Solakhan tekrar listeden çıktı.
Türk siyasetinde bir klişeye dönen ‘Kral iyi çevresi kötü’ sözleri, bu noktada havada kaldı. Çünkü yeni liste de görüldüğü kadarıyla teşkilatta beklenen heyecanı oluşturmadı. Parti mensupları, listenin Milletvekili Fahrettin Tuğrul tarafından dizayn edildiğini düşünüyor. Bunun yanı sıra partiye 2 ay önce katılan bir kadın üyenin de listede yer alması dikkat çekiyor. Seçime daha çok var ve bu süreçte ne olup biteceğini de zaman gösterecek.
İYİ PARTİ’DE GÜLSÜM BAYRAKTAR İSTİFA ETTİ
İYİ Parti’de de benzer çatırdamalar yaşandı ve burada eyleme dönüştü. İYİ Parti’de oluşan algı, teşkilata kızan herkes istifayı basar şeklinde oluyor. İl Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Bayraktar, bulunduğu yere sitem ederek istifasını verdi. Gülsüm Bayraktar, partisi için çok koşturduğunu belirtti. 9 kadının yer aldığı listede, kadın üyelerin seçilecek yerlere daha az yazıldığına dair bir açıklama yaptı. İYİ Parti’de bunun dışında meclis listesi için her hangi bir tepki olmadı. Bayraktar’ın tepkileri daha çok İl Başkanı Obalı ve başkan adayı Muhammet Gür’e yönelik oldu.
CHP’DE BAZI İSİMLER TEPKİ TOPLADI VE PARTİNİN AĞIR ABİLERİNDEN BİRİ İSTİFA EDEBİLİR
CHP’deki liste oluştuğu sırada bazı tartışmalar yaşandığı ifade edildi. Özkan Yalım’a yakın bir kaynak da sert tartışmalar olduğunu dile getirdi. Fakat listede dikkat çeken 2 isim parti içindeki bazı kesimlerden tepki topluyor. Bu 2 isme tepki gösteren ve yıllardır CHP’de siyaset yapan partinin ağır abilerinden biri istifanın eşiğinde olduğunu yakın çevresine dile getirdi. CHP’deki liste huzursuzluğunun dışında aday Özkan Yalım’ın da atamayla gelmesi hala unutulmamış gibi görünüyor.
Kaynak: KULİS: ALİ ARASLI