Uşak’ta kuşbaşılı pidenin ustası Ömer Çakmak, lezzetli ve sağlıklı yiyecekler hazırlıyor. Eski adı Zep olan Bozköylü Ömer Usta, “Amaç iyiyi değil mükemmeli yapmak” diyor. Lezzetli bir kuşbaşılı pide yapan Ömer Çakmak, pide ve fırın ustalarının neden Zep'ten çıktığını da anlatıyor.

ZEPPPP

Uşak’ın eşsiz lezzetlerinden biri de kentteki pide fırınlarında yapılan ve içinde çok abartılı malzeme olmayan kuşbaşılı pide. Uşak’taki pide fırınlarında 1 numara olan kuşbaşılı pide, dana etinin küçük küçük doğranmasıyla elde edilen kuşbaşı etlerle yapılıyor. İç harcına öyle sanıldığı gibi çok fazla bir malzeme konmuyor.

pideci4

Kuşbaşı doğranmış dana eti, biber, domates, karabiber, sıvı yağ ve tuzla elde edilen harç, bir süre dinlendiriliyor. Bu lezzetli ve sağlıklı iç malzemesi, un, ekşi maya, tuz ve suyla elde edilen hamurla buluşturuluyor. Ustanın maharetine göre işlenen hamur ne çok ince, ne de çok kalın ayarda oluyor. Hamurla buluşan iç malzemesi, köz odunla ısınan fırında gevreyerek pişiyor. Tabanı tam kıvamında pişen kuşbaşılı pide, aynı usta ellerde ince ince doğranarak, yanında köz biber ve salatayla servis ediliyor.

UŞAK'TAKİ ÇITIR KUŞBAŞILI PİDENİN YAPIMINI İZLEYİN:

Uşak’ta faaliyet gösteren Osmanlı Pide isimli fırının sahibi ve ustası Ömer Çakmak, çocukluğundan beri pide ustalığı yapıyor. Pidenin hamurunun fırına yapışmaması ve kıvam alması için kepek unu kullandıklarını ifade ediyor. Ramzan adı verilen kepeğin pide yapımı için uygun olduğunu dile getiren Ömer Çakmak, şöyle konuşuyor:

pideci

“Çocukluğumdan beri bu işin içindeyim ve şu anda Kentsel Dönüşüm bölgesinde çay kenarında meslek hayatımı sürdürüyorum. Pide Uşak’ın çok lezzetli yiyeceklerinin başında geliyor. Ev işi ve her türlü pideyi burada pişiriyoruz”.

pideci2

UŞAK’IN HAMURİŞİNİ ZEP KÖYÜNDEN OLANLAR BİLİR

Uşak’ın Bozköy köyünden olduğunu belirten Ömer Çakmak, köyünün eski isminin Zep olduğunu belirtti. Uşak’ta Bozköy’ün eski adıyla Zep’in pide ve hamur işlerinde başarılı işler çıkardığını kaydeden Ömer Çakmak,

Tenkis davası ve miras hukukunda saklı payların korunması nedir? Tenkis davası ve miras hukukunda saklı payların korunması nedir?

“Benim köyüm, Uşak’taki pide ve fırın ustalarını yetiştiren bölge olarak biliniyor. Bize aktarılana göre ilimizdeki ilk pideciler ve fırıncılar bizim köyden çıkmışlar. Zamanla büyüklerimiz, kendi köylülerinin elinden tutmuş ve bu işi öğretmişler. Bu nedenle Uşak’ın hamur işlerini Zepli olanlar bilir” dedi.

pideci3

Ömer Çakmak, “Bize her zaman için amaç iyiyi değil, mükemmeli yapmak olarak öğretildi. Bu anlayışla çalışmaya devam ediyoruz. Kemik bir müşteri kitlemiz var ve mesafe ne olursa olsun mutlaka gelirler” diye konuştu.