Emekli maaşına yapılacak zamla ilgili önemli gelişme! Emekli maaşına yapılacak zamla ilgili önemli gelişme!

Uşak’ta kıymalı ve diğer pide fiyatlarına zam yapıldı. Uşak’ta farklı odalara kayıt olabilen pidecilerde, kıymalı, ıspanaklı ve kaşarlı pide fiyatı 120 TL oldu. Kuşbaşı yüzde 150 TL olurken, lahmacun da 90 TL’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl 2 sefer zam gören ve son olarak 80 TL olarak belirlenen kıymalı pideye yüzde 50 zam gelerek 120 TL oldu. Kuşbaşılı pide de tarifeye göre 100 TL’den 150 TL’ye çıktı. Ev işi pide ise 35 TL’ye yükseldi.

Esnaf ise kıymalı pideyi 100, kuşbaşılıyı 120 ve ev işi pideyi de 15 TL’den satıyor. Esnaf 250 gramlık klasik kıymalı pideyi daha ucuza satmak zorunda kaldığını belirtti. Konuyla ilgili açıklama yapan Osmanlı Pide’nin sahibi Ömer Çakmak, şöyle söyledi.

“Vatandaşın alım gücü düşük ve bizler bu tarifeyi astık. Fakat tarifeyi tam olarak uygularsak vatandaş zorlanır. Unun çuvalı 750 TL’yi buldu. Et ve kıyma fiyatları da çok ciddi yükselişler oldu. Asgari ücretle beraber sigorta giderleri de arttı. Bağkur primleri yükseldi ve giderler artmasına rağmen bizler özveri ortaya koyuyoruz. Şu anda tarifenin altında satış yapıyoruz. Zaten bu listeye tam anlamıyla uysak, vatandaş da zorlanır. Fiyatlarda yüzde 20’ye yakın bir indirim yapıyoruz. Kıymalı pideyi 120 TL’yken 100’e, kuşbaşılıyı da 150 TL’yken 120’ye veriyoruz. Lahmacunda 90 TL tarife var ve bizler bunu 80 TL’den satıyoruz. Ev işi pidede de vatandaşı çok zorlamıyoruz ve 35 TL olması gerekirken 15’e veriyoruz. Tam listeyi uygulasak vatandaşın da alım gücü olmaz”.

Ömer Çakmak, en büyük giderin et fiyatları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“En fazla ödemeyi kasaplara yapıyoruz, çünkü et fiyatları her geçen gün artıyor. Yem fiyatlarıyla birlikte hayvan üretimi daha pahalı hale geldi ve kasaplar da artan fiyatları etiketlere yansıtmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle bizim gibi pideciler, lahmacuncular ve kebapçılar ciddi sorun yaşıyorlar. Hatta şu anda tavuk etinin fiyatı da çok pahalı. İlimizdeki tabldot usulü yemek yapanlar da işin içinden çıkamaz haldeler”.

Editör: Ali ARASLI