Uşak'ta tarhana festivali başladı! Onur Akın konser verecek Uşak'ta tarhana festivali başladı! Onur Akın konser verecek

Bunaltıcı sıcaklar, önceki haftaya nazaran 4 derece azalacak. Hafta boyunca 38 derecelere çıkan Uşak ve çevresindeki illerdeki sıcaklıklarda belli bir düşüş olacak. Fakat bu düşüşe rağmen, sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin haritalarına göre Uşak’ta sıcaklıklar 33 derece dolaylarında seyredecek. Uşak’ın çevresinde yer alan Denizli’de 38, Afyonkarahisar’da 30, Aydın’da 38, Manisa’da 34 ve İzmir’de de 35 derece sıcaklıklar görülecek. 
UŞAK VE ÇEVRESİNDE SERT RÜZGAR ESECEK
MGM hava tahmin haritaları ve Meteoroloji Mühendisi Bünyamin Sürmeli’nin aktardığına göre Uşak ve çevresindeki bazı illerde sert rüzgarlar esecek. Bünyamin Sürmeli, Marmara ve Kuzey Ege’de fırtına beklendiğini paylaştı. MGM haritalarına göre de Uşak, Manisa, İzmir ve Kütahya’da fırtına beklentisi var. Rüzgarlı havanın 29 Haziran 2024 Cumartesi günü olması bekleniyor. Hava tahminlerinin olası gelişmeler karşısında değişeceği de ifade ediliyor. Vatandaşın sıcak devam eden havalar nedeniyle dikkatli olması ve gerekli tedbirleri alması isteniyor. Özellikle orman yangınları konusunda daha dikkat edilmesi gereken bir dönemin yaşandığı ve rüzgarlı havalarda bu tür durumların daha büyük sorunlara yol açtığı ifade edildi. 
Uşak ve diğer illerde orman yangınları için uyarılar yapıldı
Öte yandan Uşak’ta ve bir çok ilde çıkan orman yangınları hafta boyunca büyük sorunlara neden oldu. Uşak Valiliği ve ilgili kurumlar, sıcak ve rüzgarlı hava nedeniyle orman yangını çıkma olasılığının başta Uşak olmak üzere yurt genelinde riskli seviyelerde bulunduğu daha bildirmişti. Uşak’ta ve diğer illerde güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 11.00 ila 16.00 arasında, sıcağın zararlı etkilerinden korunmak için kapalı alanlarda kalınması tavsiyesinde bulunuldu. Uşak’ta son dönemde meydana gelen orman yangınlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak ve olası orman yangınlarına karşı alınan tedbirleri güçlendirmek amacıyla Vali Turan Ergün başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile toplantı da gerçekleştirildi. Toplantıdan şu notlar paylaşıldı:
-12 Haziran 2024 tarihinde Merkeze bağlı Yenişehir Köyü'nde meydana gelen orman yangınına;
121 kara ve hava aracı, 365 personel ve gönüllü.
-18 Haziran 2024 tarihinde Merkeze bağlı Köprübaşı Köyü'nde meydana gelen orman yangınına;
161 kara ve hava aracı, 457 personel ve gönüllü 
-21 Haziran 2024 tarihinde Ulubey’e bağlı Kışla Köyü'nde meydana gelen orman yangınına;
117 kara ve hava aracı 315 personel ve gönüllü ile müdahale edildi. 

Editör: Ali ARASLI