Geçtiğimiz hafta 3 gün arayla, peş peşe 3 kazayı yaşayan Celal Bayar Caddesi esnafı, söz konusu yolun yükünün azalması için, Çarşamba pazarının gelişiyle tek yöne çevrilen Mezbaha Sokağın tekrar düzenlenerek çift yön olmasını istiyor.

Uşak’ta uzun yıllar Ayakkabıcılar Çarşısı’nın bulunduğu bölgede hizmet veren Çarşamba pazarı, 14 Aralık 2022’den bu yana, manav ve balıkçı esnafıyla birlikte, Uşak Belediyesi binasının bulunduğu bölgede kuruluyor. Pazaryerinin kurulmasıyla birlikte, buradaki trafik yükü arttı ve alanın yanındaki  Mezbaha sokakta trafik düzenlemesine gidildi.

Çarşamba pazarı mezbaha sokak2

MEZBAHA SOKAKTA TEK YÖN UYGULAMASI BAŞLADI

Mezbaha sokakta çift yön olan ulaşım, tek yöne dönüştürüldü ve belediye istikametinden gelen sürücülerin Celal Bayar Caddesi yönünde devam etmesi zorunlu hale geldi. Celal Bayar Caddesi’nde de tek yön uygulaması hayata geçince, trafik daha süratli işlemeye başladı ve bunun sonucunda da kazalar meydana geldi. Söz konusu duruma bir çözüm isteyen Celal Bayar Caddesi üzerinde faaliyet gösteren esnaf, belediyenin ve il trafik komisyonunun yeniden yön düzenlemesini gündeme almasını istedi.

Çarşamba pazarı mezbaha sokak3

“MEZBAHA SOKAĞIN KALDIRIMI KÜÇÜLÜR VE PAZAR BİRAZ DARALISA ÇİFT YÖN OLUR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Celal Bayar Caddesi’ndeki bir grup esnaf, “Mezbaha sokakta pazar yerinin kenarındaki kaldırım biraz küçülebilir. Hatta burası yapılırken pazaryerinin bu kadar yola yakın olmaması gerektiğini ifade etmiştik. Pazaryeri 2 metre alandan feragat edebilir ve kaldırım biraz daha makul tutulabilirdi. Oysa bu yapılmadı ve bu yolda trafik şişmeye başladı. Küçük bir alanda düzenleme yapılarak buradaki trafik sorunu çözülebilir.

Çarşamba pazarı mezbaha sokak1

Uşak'ta sağanak yağış bekleniyor! Tedbiri elden bırakmayın! Uşak'ta sağanak yağış bekleniyor! Tedbiri elden bırakmayın!

Pazaryerinin giriş ve çıkışları da daha elverişli hale getirilirse vatandaş da kaldırıma ihtiyaç duymadan pazaryerine girip, alışverişini yapıp çıkabilir. Buradaki yük olduğu gibi bizim bulunduğumuz caddeye bindi ve bunun önüne geçilmesi durumunda sıkıntımız da büyük oranda çözülecektir diye düşünüyoruz” dedi.

celal bayar caddesi1

Celal Bayar Caddesi esnafı, yol üzerinde hız kesici tümsek talebini yinelerken, konuyla ilgili Uşak Belediyesi ve İl Trafik Komisyonu’nun her hangi bir çalışma yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor. 

Editör: Ali ARASLI