Uşak'ta yeni mahsul kuru incir, tezgahlardaki yerini aldı ve buna göre kaliteli incirin kilogram fiyatı bu yıl 250 TL oldu.

TARİŞ tarafından Eylül başında çiftçiden alım fiyatı kalitesine göre 20 TL ile 116 olurken, piyasada ise kuru incir bunun daha üzerinde bir fiyata satılıyor. 

incir1

Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu? Uşak'tan İstanbul, Ankara ve İzmir'e otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu?

Kuru incir kaliteli kalite değişiyor ve büyüklük, çatlatlık ve yüzeyin durumuna göre fiyatlanıyor. 

En kaliteli incir A1 olarak ifade edilirken, en vasatı ise A11 olarak etiketleniyor. En kaliteli incirin alım fiyatı TARİŞ'te 116 TL'yken, en düşük kalitedeki incir ise 36 TL üzerinden alınıyor. 

incir2

UŞAK'TA TEZGAHA ÇIKAN İNCİR NE KADAR?

Uşak'taki kuru yemiş ve pazar yerinde kuru incir satan işletmelerde fiyat kalite kalite değişiyor. Vasat olarak nitelendirilen A5 veya A6 cinsi kuru incir 150 TL ile 200 TL aralığında satılıyor. A1 ve A3 aralığındaki incir ise 200 ila 250 TL'den satışa sunuluyor. 

İncir satan kuru yemişçiler, "Bu yıl incirde de sıkıntı var ve eskisi gibi ürün bol değil. Çok fazla getirmedik ve elimizdekini gram gram satar olduk. Alanlar ihtiyacına göre 250 hadi bilemedin 500 gram olarak alıyor. 1 kilo tart da alayım diyen pek yok. Geçen yıl 80 TL'den sattığımız incirin bu yıl 250 TL olması ister istemez dikkat çekiyor. Çünkü alış fiyatları çok yüksek" dedi. 

Editör: Ali ARASLI