Meral Akşener’in dünkü açıklamaları Türkiye genelindeki yerel seçim için olası ittifak stratejisini değiştirecek gibi görünüyor.

Meral Akşener’in dün yaptığı açıklamada, CHP’den 15 vekil almasını en büyük pişmanlığı olarak gördüğünü ifade etmesi ve bunun diyet borcunun altında ezildiğine dair sözleri, 6’lı masanın dağılmasının ilanı gibi oldu.

Uşak'ta bir bardak suda kıyameti koparan mevzuyu soruşturduk! Hiçbiri gerçekçi değil! Uşak'ta bir bardak suda kıyameti koparan mevzuyu soruşturduk! Hiçbiri gerçekçi değil!

Genel seçimin ardından ittifakların devam edip etmeyeceği kulislerde sık konuşulan konuların başındaydı. Çünkü önümüzdeki günlerden itibaren yerel seçim sürecinin başlaması ve yerel seçimde ittifak olup olmayacağına dair beklentiler yoğun bir şekilde dile getiriliyordu.

UŞAK’TA DURUM NE OLUR?

Yerel seçim ittifakı sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler için değil, Uşak gibi kentler için de önem taşıyor.

Çünkü 2019 yerel seçimlerinde 14 Mayıs genel seçimlerinde ittifak yapılmaması nedeniyle muhalefetin 1 milletvekilliği ve 1 belediye başkanlığı kaybettiği görülüyor.

Fakat 14 Mayıs seçimleri sürecinde, CHP’nin izlediği tutum ve İYİ Parti’yi sanki minik bir parti gibi göstermeye çalışanlar, ister istemez yerelde gönül kırgınlıklarına yol açtı.

İYİ Partililer kazandıkları seçimi, yurtdışı oylarla kaybedince gönül kırgınlığı da belli bir öfke haline dönüştü.

Bu nedenle genel merkezler köprüleri atmamış olsalar dahi burada ittifak zor görünüyordu.

MERAL AKŞENER BU ÇIKIŞI, İTTİFAK İHTİMALİNİ TAMAMEN SUYA DÜŞÜRDÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, daha önce 6’lı masadan kalkmasıyla partisine belki de 2 puan oy kaybettirdi. Bu kaybın üstüne tekrar masaya geri dönmek zorunda kaldı ve kerhen de olsa Kılıçdaroğlu’nu destekledi.

Meral Akşener, masadan kalktığında Uşak’ta 1-1-1 denkleminin riske girebileceğini ifade etmiştim. İYİ Parti’nin Uşak’taki adayının Muhammet Gür gibi vatandaşta karşılığı olan bir ismin olması, bu etkiyi kırdı ve az önce de belirttiğim etmenlerden dolayı burada yine skor 2-1 oldu. (Muhammet Gür 2 seçimdir kıl payı kaybetmesine rağmen hala yerel seçimde güçlü adaylar arasında).

Dünkü konuşmanın ardından da burada ittifak ihtimalinin tamamen suya düştüğünü görüyorum. Zaten şimdiden CHP içindeki bazı gruplar “Gördünüz mü İYİ Parti’yi” demeye de başladı. Yani hem CHP hem de İYİ Parti’nin burada anlaşma ihtimalleri şu gün için çok zor ve belki de imkansız. 

AK PARTİ BURADA TEKRAR BELEDİYEYİ ALACAK GİBİ DURUYOR

Sonuç olarak muhalefetteki bu dağınıklık hali mevcut iktidara yarıyor. Yerelde de buna paralel bir sonuç ortaya çıkabilir.

Uşak’ta 2014’ten bu yana belediye yönetimini elinde bulunduran AK Parti, ilerleyen yerel seçimleri de hiçbir çalışma yapmadan kazanabilir.

ALİ ARASLI///

Editör: Ali ARASLI