Banaz’da geçen kıran kırına seçim yarışını, Bağımsız Aday Zafer Arpacı kazandı. Zafer Arpacı, AK Parti’den aday gösterilmedi ve eski partisinden istifa ederek bağımsız aday oldu. Türkiye geneli ve Uşak’taki sonuçlar, Arpacı’nın AK Parti’den tekrar aday olması durumunda kazanamayacağını ortaya koydu. Zafer Arpacı’yı aday yapmayarak önünü kestiğini ifade ettiği Fahrettin Tuğrul, istemeyerek de olsa “Arpacı’nın kazanmasını” sağladı. Zafer Arpacı, 2009’da Şanlıufra’da bağımsız aday olan ve seçimi kazanan Fakıbaba’yı hatırlattı. Zafer Arpacı, bu seçimi kazanarak, Uşak’ın Fakıbaba’sı oldu.

Banaz’da Arpacı seçimi aldı

AK Parti’nin tekrar aday göstermediği Banaz Belediye Başkanı Zafer Arpacı, bağımsız girdiği mücadeleyi kazandı. Arpacı, 41 sandıktan 40’nın açıldığı seçimde, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı. 3357 oy alan Zafer Arpacı’yı; 2951 oyla AK Partili Mehmet Cevizci takip etti. CHP’li Ethem Erdem, Türkiye genelindeki tabloya göre tersi bir profil çizdi. Ethem Erdem, 2943 oyla üçüncü oldu. MHP’li Aziz Bulut 409 oyla dördüncü olurken, diğer partiler ise 71 oy aldı.

Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor Uşak CHP'de İl ve İl Gençlik Kolları Örgütleri, Hacer Kareket'i destekliyor

Arpacı, tekrar AK Parti’den aday gösterilse kazanamayacaktı!

Banaz’daki seçim sonuçları, farklı bir durumu da ortaya koydu. Türkiye genelinde oyları artan CHP’nin Banaz’da oyu istenen düzeye çıkmadı. Mehmet Cevizci’nin AK Parti’nin adayı olması ve Arpacı’nın bağımsız çıkması, tabloyu değiştirdi. Banazlı vatandaşlar, emeklilik, yaşam şartları ve nedeniyle sarı sarı kartı AK Parti’ye gösterdi. Cevzci bu skorla seçilemezken, seçimi AK Parti’yle kaybetme ihtimali olan Zafer Arpacı, sandıktan birinci çıktı. Arpacı, adaylık döneminde Milletvekili Fahrettin Tuğrul ve İl Başkanı Himmet Yaşar’ın kendisini aday göstermediğini ifade etmişti. Bu skora göre, Arpacı’nın adaylığının önüne geçenler, bir bakıma kendisine iyilik yapmış oldu.

ALİ ARASLI

Editör: Ali ARASLI