Uşak’ta faaliyetlerini sürdürecek bir yer arayan Çölyak ve PKU El Ele Derneği, son günlerini yaşadıkları dernek binasında, çölyak hastası çocuklara gözleme yaptılar. Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği’nin gözleme günü etkinliğine; AK Parti Uşak İl Kadın Kolları Başkanı Hilal Sabancı, Dernek Başkanı Ömre Ümran Aydın, dernek üyeleri ve çölyaklı çocuklar katıldı.

çölyak4-1

Çölyak hastası çocukların anneleri, mutfakta ıspanak ve düşük proteinli malzemelerden gözleme, bükme ve diğer yiyeceklerin harçlarını hazırladılar. Glutensiz unla, çölyak hastası çocukların tüketebilecekleri standartlarda hamur karıldı ve daha sonra yufka şeklinde açılıp arasına hazırlanan iç malzemesi kondu. Çocuklar, uzunca bir süredir annelerinden ve dernek yönetiminden yapılmasını istedikleri gözleme ve benzeri hamur işlerini tatma şansı yakalarken, kısa bir süre sonra bulundukları binanın yıkılacak olması, buradaki son etkinlikler olarak değerlendirildi.

çölyak6

DERNEK BİNASI SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BEKLİYORUZ

Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü Uşak'ta öksüz ve yetim Müslüme'nin hazin ölümü

Uşak Çölyak ve PKU El Ele Derneği Başkanı Ömre Ümran Aydın, dernek binası sorunlarının çözümü için çalıştıklarını belirterek, kentteki idarecilerden destek beklediklerini yineledi. Ömre Ümran Aydın, “Burada güzel bir etkinlik daha yaptık ve belki de bu binadaki son etkinliklerimize imza atıyoruz. Çocuklarımız gözleme ve bükme gibi yiyecekleri istedikleri zaman tüketemiyorlar.

çölyak2-2

Onlar için burada bulunan mutfağımızda, glutensiz hamur ve düşük proteinle gözlemeler yaptık. Onların mutlukları gözlerinden okunuyor ve bize uygun bir yer verilirse, bu tür çalışmalarımızı daha sağlıklı bir şekilde sürdürebiliriz. Bu noktada ilimizdeki yöneticilerimizin anlayışlarını bekliyoruz” dedi. Öte yandan Ömre Ümran Aydın ve dernek üyeleri, AK Parti Uşak İl Kadın Kolları Başkanı Hilal Sabancı’ya yaşadıkları sorunları anlattı ve çözüm yolunda destek istedi. 

çölyak-2

Editör: Ali ARASLI