UŞAK'TAKİ CENAZE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN

Daha önce Uşak Belediye İşhanı’yla ilgili bir çok haber yaptım. Bu haberleri yaparken, buradaki büyüklerimiz ve esnafımızla sohbet ortamı oldu.

Bu sohbetler sırasında, Uşak Belediye İşhanı’ndaki beyefendi bir esnaf büyüğümüz, Uşak Belediyesi’nin eski hizmet binasındaki dükkanların kısa bir süre sonra satışa çıkacağını hatta 35 milyon dolaylarında bir rakamın isteneceğini ifade etti.

Ağabeyimizin ismini burada gereksiz tartışmalara hedef olmaması için vermiyorum. Ama bana dedikleri birer birer çıktı ve Uşak Belediyesi, dün itibariyle buradaki dükkanları satışa çıkardı, tam da 35 milyon Türk Lirası dolaylarındaki fiyatlarla, hatta daha fazla olanlar da var…

Esnaf büyüğümüzün bu tahmini doğru çıktı ve bana bunu bir sarraftan duyduğunu ifade etmişti. Hatta o dönemde şunu eklemişti: “1 tane sarraf 2 dükkan için 100 milyon TL’yi kenara ayırdı ve bekliyor. Dükkanlardan her birine 50’şer milyon TL vermeye razı ve açık artırmada bu fiyata kadar çıkacak.”

Yanlış okumadınız. Uşak Belediyesi’nin 35 milyon TL bedelle ihaleye çıkaracağı dükkanlar 50’şer milyonlu rakamları görebilir.

Tabii benim gibi ömründe 100 bin TL’yi bir araya görmeyenler için bunlar korkunç paralar olarak görülse de, günümüz enflasyon şartlarında, parası ve yatırımı olanlar için çok da kayda değer bir rakam değil.

Aynı esnaf büyüğümüz, geçen sene eski belediye binasının karşısında bulunan bir sarraf dükkanın (3 aşağı 5 yukarı satışa çakanlara denk) 24 milyon TL’ye satıldığını ifade etti. Tabii bu rakam bugünkü şartlarda çok rahat 2’ye katlanmıştır. Yani bizim 50 milyon TL rakamı da bu bakımdan rasyonel durmaktadır.

Eşme Devlet Hastanesi'nden hemşire Hamide Yıldız Çekin ve oğlu trafik kazasında yaşamını yitirdi Eşme Devlet Hastanesi'nden hemşire Hamide Yıldız Çekin ve oğlu trafik kazasında yaşamını yitirdi

Fakat, ihaleyle ilgili yapılan duyuruda kapalı zarf uygulaması olacağı belirtiliyor. Açıkçası, bunun belediyenin hanesine artı yazmayacağı kanısındayım. Buradaki dükkanların ederi 50 milyon TL ve belki de daha üzerinde. Kapalı zarf olursa, dükkanlar daha az bir bedele de satılabilir.

Kapalı zarf uygulaması olacak diye bir kaide yok, hatta belediye yönetimi dükkanların başında herkesin huzurunda açık artırma usulüyle (tıpkı mezatlarda olduğu gibi) bu satışı yaparsa, daha kazançlı çıkar gibime geliyor.

Dilerim, bu dükkanlar piyasa koşullarının da üzerinde bir fiyatla satılır ve belediyenin kasasına daha fazla para girer. Netice yöneticilerini, doğru bulsak da bulmasak da veya sevsek de sevmesek de belediye tüm vatandaşa hizmet eden bir kurum.

AŞİGOLARA KÜÇÜK BİR NOT

Dün, Mehmet Şeker’in nasıl yazdım programında Uşakspor aşağı bir ağabeyim sitem etti. Geçtiğimiz günlerde kaleme aldığım, ‘Aşigolar kandırıldığını düşünmesin’ konulu yazıda sanki belediyenin tarafını tutuyorum gibi bir hava sezmiş. Ben de kendisine, burada taraf tutma veya karşıt olma gibi bir durumun olmadığını, iptal olan stadyum ihalesinin Türkiye’deki ekonomik şartlardan (başka bir jargonda konjonktür) kaynaklandığını ve burada her hangi bir kurumun suçunun olmadığını belirttim. Tabii unuttuğum bir  noktayı da hatırlatmam da yarar var. Yerel idarecilerin kabahati yok derken, günümüze kadar rasyonel olmayan (Mehmet Şimşek’in tabiriyle) ekonomik politikaları ortaya koyanların kabahati yok demedim.

YAZAN: ALİ ARASLI///

Editör: Ali ARASLI