Uşak’ta 7,5 TL olan çay fiyatlarına yüzde 33 zam yapıldı. Kahveciler Odası Başkanı Erkan Börekçi, 1 Temmuz 2024 itibariyle çay fiyatlarının 10 TL olduğunu bildirdi. Geçtiğimiz yıl 5 TL olan çay fiyatları, 1 Ocak 2024’ten itibaren listede 7,5 TL olarak güncellendi. Güncellenen çay fiyatları, bir süre daha 5 TL’den satılmaya devam etti. Esnaf, son 2 aydır liste fiyatı olan 7,5 TL’den çay satmaya başladı. Dün itibariyle çay fiyatlarını bazı çay ocakları 10 TL olarak belirledi. Esnafa verilen markanın fiyatı ise 5 ila 6 TL aralığında değişmeye devam etti. Söz konusu fiyat güncellemesinin çay ve şeker fiyatlarına gelen artıştan kaynaklandığı aktarıldı.

Çay111

Esnafın büyük bölümü yılın son 3 ayına kadar 7,5 TL üzerinden satış yapacak

İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu? İşte emekli maaşına yapılan zam! En düşük emekli maaş ne kadar oldu?

Kentteki çay ocağı esnafının büyük bölümünün yılın son 3 aylık dilimine kadar 7,5 TL’den çay satışı yapması bekleniyor. Kentteki bazı kafeteryalarda çay fiyatının 15 ila 25 TL olması da ayrıca dikkat çekiyor. Yakın bir dönemde lüks kafeteryalarda 30’un üzerinde çay fiyatları da beklentiler arasında.

ÖTV dilim artışı da zamların sebebi oluyor

Öte yandan akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar da, fiyat güncellemelerinin temel nedeni oluyor. Geçtiğimiz günlerde motorin ve benzine zam yapıldı. Motorinin fiyatı 44 TL seviyesine gelirken, ilerleyen günlerde beklenen ÖTV dilim artışıyla beraber rakamın 50’yi bulacağı tahmin ediliyor. ÖTV dilim artışından önce piyasadaki fiyatlarda yapılan artışlar dikkat çekiyor. Asgari ücrete ara zam yapılmayacağı belirtilirken, tüm mal ve hizmetlerdeki artışlar nedeniyle alım gücü de azalıyor.

Editör: Ali ARASLI