Uşak’ta yönetimi değişen belediyelerde borçlar yayınlanmaya başlandı. Eşme Belediyesi’nin AK Parti’den CHP’ye geçmesi üzerine belediyenin borçları paylaşıldı. Bunun ardından, aynı furyaya Sivaslı Belediyesi de katıldı. 31 Mart’ta CHP’li Başkan Hürrüyet Şafak’tan AK Partili Bahri Azatçam idaresine geçen, Sivaslı Belediyesi’nin borçları paylaşıldı. Yeni Başkan AK Partili Bahri Azatçam’ın ekibinin belediye borçlarını sosyal medyada dolaştırdığı öne sürüldü. Buna göre Sivaslı Belediyesi’nin yaklaşık 46 milyon 160 bin TL gibi bir borcunun bulunduğu sosyal iletişim ağlarında dolaştırılmaya başlandı. Sosyal medyada dolaşan borçlar listesi üzerine eski Başkan Hürriyet Şafak bir açıklama yapma gereği duydu.

MAKAM ARACIMA BORÇTAN DOLAYI BİNMEDİM

Makam aracını borçlardan dolayı sattığını ve kendi rahatından fedakarlık yaptığını söyleyen eski Başkan Hürrüyet Şafak, şöyle konuştu: “Evrenli’deki gazinoların sözleşmesini iptal ettik ve buraları halkın kullanımına açtık. Bizden önceki merhum başkanımız da bin bir güçlükle halk ekmek fabrikasını açtı. Yollarda yıllardır hiçbir işlem yapılmamış ve bizler 17 kişiden muvafakat aldık ve Karayollarına ilettik. Asfalt atılması için Karayollarının izni gerekiyor. Bütün anlaşmaları yaptık ve Karayolları buranın asfaltını atacak. Öyle bu yol bitmeden kaldırım yapamazsınız. Köylere de hizmet verdik ve toprak analizini bedava yaptık. Pazar yeri için proje hazırladık ve bir türlü geçmedi. Burada mülkiyeti olan vatandaşla anlaştık ve şu anda bu alanın mülkiyeti belediyeye ait.”

GIYBET ÇOK KÖTÜ BİR ŞEY HİÇBİR PARK SATILMADI, PEŞKEŞ ÇEKİLMEDİ!

Yaptığı diğer çalışmaları da anlatan Hürrüyet Şafak, şöyle devam etti:

Uşak'ta silahla ağır yaralanan Mikail Eker, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı Uşak'ta silahla ağır yaralanan Mikail Eker, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı

“Dünyada büyük bir pandemi yaşandı ve 6 Şubat’ta da 11 ilimizde üzücü ve yıkıcı bir deprem oldu. Bu nedenle ödenekler kesildi. Biz bunlara rağmen hizmet ürettik. Türkiye’de en ucuz suyu Sivaslı halkına içirmek için elimizden geleni yaptık. Sivaslı halkının hala belediyeye 9 milyon 580 TL borcu var. Belediyenin vatandaştan alacağı var. Park ve bahçe ile arsalar satıldı dendi ve gıybet çok kötü bir şey. 9 arsa satıldı ve hiçbir park ve bahçe kimseye peşkeş çekilmedi. TOKİ meselesi vardı ve Türkiye’de hiçbir şekilde CHP’li belediyelerin olduğu yerlere ev yapılmadı. TOKİ’den odacı dahi gelip belediyeden yer istemediler. Ben buna rağmen direk mevcut belediye başkanı seçildi ve o zaman meclis üyemdi. O dönemde meclis üyesiydi ve önerge verip TOKİ’ye sunmak istedik. Eğer ki TOKİ gelirse, belediyeye mülk versin veya ekipman desteği sağlasın. Ama ne yazık ki kimse gelmedi.”  

BELEDİYENİN BORCU YAKLAŞIK 19 MİLYON 130 BİN TL

31 Mart 2024’ten sonra belediyenin borçlarını çıkarttığını dile getiren Hürrüyet Şafak, SİVTAŞ’ın 2 milyon 307 bin TL borcu olduğunu kaydetti. Son ay maaşlar için 2 milyon 500 bin TL maaşlar için kredi çektiklerini söyledi. Yaklaşık 4 milyon TL bir buçuk yılda ödeneceğini kaydeden Hürrüyet Şafak, 13 milyon 600 bin TL belediyenin ve SİVTAŞ’la beraber 19 milyon 130 bin TL bir borç bulunduğunu aktardı. Belediyenin 46 milyondan fazla borcunun olmadığını aktaran Hürrüyet Şafak, şu ifadeleri kullandı:

“Yaradan rabbime ve kullarına hesap veririm. 3 tane müfettiş geldi ve denetlendik. Hiç kimseden sakındığım bir şey olmadı. Türkiye’de 1200’ü geçkin belediye var ve tek makam aracı olmayan bizdik. Neden? Çünkü ben borçlu olmaktansa yayan gezerim. Makam aracım, şoförüm ve danışmanım olmadım. İçtiğim çayın ve ekmeğin parasını verdim. Hayvancılık yaparım ve senede 2 defa kepçeye ihtiyacım olur ve ödemesini yaparım. Pazartesi günü Bahri Başkan’dan randevuyu alırım ve bunlar için delilli belgeli isterim. Eğer ki yanlışım varsa, bilhassa Hürrüyet Şafak olarak kedin müfettiş çağıracağım ve gerekirse kendimi hapse attırtırım.”

Editör: Ali ARASLI