Uşak İl Özel İdaresi’nin ilçe müdürlüklerini kapatmayı gündeme aldılar

Uşak İl Özel İdaresine bağlı ilçe müdürlüklerinin kapatılması gündeme alındı. 31 Mart 2024 yerel seçimlerinden sonar Uşak İl Genel Meclisi’nde de çoğunluğu elinde bulunduran CHP Grubu, geçtiğimiz meclis toplantısında bir önerge sundu. CHP Grup Başkanvekili Ahmet Doğan’ın verdiği  önergeye göre ilçelerdeki müdürlüklerin kapatılması ve buradaki personelin merkeze çekilmesi öngörüldü. CHP’nin gündeme aldığı öneri,  plan bütçe ve hukuk komisyonlarına sevk edildi. Önergede dikkat çeken ifadeler de yer aldı. CHP Grubunun sunduğu öneride, ilçelerdeki özel idare personelinin vaktinin büyük bölümünü boş geçirdiği ve çalışmadığı öne sürüldü. Söz konusu önergenin komisyonlardaki görüşmenin ardından, Temmuz ayında yapılacak olan toplantıda gündeme alınacağı öğrenildi. AK Parti Grubu’nun söz konusu öneriye olur vermeyeceği belirtildi. Söz konusu uygulamaya tepki gösteren ilçelere bağlı köy muhtarları, böyle bir durumda muhattap bulamamaktan dert yanıyor.

CHP GRUBU’NDAN İLÇE ÖZEL İDARELER KAPANSIN ÖNERGESİ

CHP'li Vekil: Uşak Eğitim Araştırma'da sendikaya göre masa başı görev veriliyor CHP'li Vekil: Uşak Eğitim Araştırma'da sendikaya göre masa başı görev veriliyor

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Uşak İl Genel Meclisi’nde de CHP Grubu ilçelerdeki özel idare müdürlüklerinin kapatılması için bir önerge sundu. CHP Grup Başkanvekili Ahmet Doğan’ın sunduğu önergede dikkat çeken hususlar yer aldı. Buna göre; ilçelerde su, altyapı, kültür ve sosyal işler, spor ve diğer faaliyetlerle ilgili 5 ilçedeki özel idare müdürlüklerinin yetersiz olduğu öne sürüldü. Çalışanlara yönelik de dikkat çeken hususlara yer verilen önergede, şu ifadeler bulundu:

“İlçe Özel İdarelerinin fazla bir görev ve sorumluluğu bulunmaması, Muhtarlardan gelen dilekçeleri ilgi tutup sadece merkeze gönderdikleri ve herhangi bir işlem yapmadıkları, ayrıca İlçe Özel İdarelerinin tasfiyesinin ilçelerden istihdam edilen personelimizin merkezde daha fonksiyonel ve verimli bir mesai çalışmasına tabi olacağı, vakitlerinin büyük kısmını ilçelerinde boş geçiren ilçe personelimizin merkezde azami surette istifade sağlanacağından idarenin iş ve işlemlerinin daha etkin yürütülebilmesi, hizmetlerin vatandaşlara daha etkin ulaştırılması, kurum içi bürokrasinin azaltılması ve yapılacak tasarrufun da hizmet olarak vatandaşlara yansıtılması amacıyla, 5302 sayılı Kanun'un 35. Maddesi gereğince, Banaz, Eşme, Ulubey, Karahallı ve Sivaslı İlçe Özel İdare Müdürlüklerinin kapatılması ve personelin mali ve hukuki haklarında kayba neden olmayacak şekilde İl Özel İdaresi bünyesine dahil edilmesini öneriyoruz”.

Aynı önergede, söz konusu uygulamanın Cumhurbaşkanı’nın tasarruf genelgesine uygun olacağı aktarıldı.

AK PARTİ GRUBU, SICAK BAKMIYOR; MUHTARLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ TEPKİLİ

CHP’nin verdiği söz konusu önergeye mecliste çoğunluk olmayan AK Parti Grubu sıcak bakmıyor. İlçelerdeki özel idare personelinin ve yöneticilerinin merkezin yükünü büyük oranda alıdğını belirten AK Parti Grubu temsilcileri, maddenin henüz tam olarak meclisin önüne gelmediğini kaydetti. Fakat bu haliyle ortaya konan ifadelerin doğru olmadığını belirten AK Parti temsilcileri, ilçelerde görev yapan personelin özveriyle çalıştığını ve köy muhtarlarıyla kurum arasında köprü vazifesi gördüğünü kaydetti. Söz konusu uygulamaya ilçelerdeki özel idare müdürlüklerinden hizmet alan köy muhtarlarının bir bölümü de tepki gösteriyor. Uşak’ın en uzak köyünden merkeze geliş ve gidişlerde ciddi zaman kaybı olacağını belirten bir grup muhtar, bir çok sorunlarını ilçelerdeki kurum çalışanları ve yöneticilerle çözdüklerini dile getirdi.

Editör: Ali ARASLI