Geçtiğimiz hafta laikliği vahşi Avrupa’nın ürünü olarak gören Uşak Üniversitesi’nden Dr. Nihat Tosun, bir açıklama yaptı. CHP’ye yanıt veren İslami İlimler Fakültesi’nden Dr. Nihat Tosun, şöyle söyledi:
“Biz böyle dedik diye bir takım bizim cemaatten birileri bizi şikayet ediyor”.
Dr. Nihat Tosun, hakkında şikayette bulunan CHP Uşak İl Örgütünü Allah’a şikayet ettiğini belirtti.
ulu cami1
UŞAK’TAKİ LAİKLİK TARTIŞMASINDA SON PERDE
Uşak’ta, laiklik ilkesini, Avrupa’nın vahşi bir ürünü olduğunu belirten Dr. Nihat Tosun, tartışma konusu oldu. Uşak Üniversitesi’nden Dr. Nihat Tosun’un bu açıklamaları tartışma konusu oldu. Vahşi medeniyet olarak lanse edilen laiklik hakkındaki açıklamalar üzerine, CHP yarıya gitti. CHP Uşak İl Başkanı Sevinç Soyer Yazgan, suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Dr. Nihat Tosun, geçtiğimiz Cuma bir vaaz verdi ve burada CHP’ye gönderme yaptı. Uşak İl Müftülüğünün resmi hesabından yayınlanan vaazda, şöyle söyledi:
“Bu vahşi Avrupa Medeniyetinin Müslümanlara yaptığı zulmün haddi ve hesabı yok. Biz böyle dedik diye bir takım bizim cemaatten birileri bizi şikayet ediyor. Gidiyor Mahkemeye, Avrupa’ya söylüyor. Vahşi medeniyet dediler… Biz de onları Cenab-ı Allah’a şikayet ederiz. Müslüman tavır koymaz mı? Kendi tavır koymuyor ve gidiyor koyanı şikayet ediyor.”.
ulu cami3
TOSUN: ALLAH ADİL OLMAYI EMREDİYOR
Vaazında Allah’ın adaletine değinen Dr. Nihat Tosun, şöyle söyledi:
“Allah yer yüzünde adil olmayı emrediyor. Kimseye zulüm etmeden, herkesin hakkına riayet ederek yaşamayı temin etmeyi emrediyor. İnsanlarla ilişkileri iyilik üzerine kurmayı emrediyor. Bizim yaptığımız ibaretlerimizi Allah’ın gördüğü bilinciyle hareket etmemizi emrediyor.
Allah zulmü yasaklıyor. Zulüm haksız yere başkasının hakkını almak demektir. Günah işlemede Allah’ın haram kıldığı fiilleri yapmak Allah’a karşı gelmektir. Allah bizlere yer yüzünde huzur içinde ve adalet üzeredir. İnsanlara baskı ve zulmü yasaklamıştır. Kendisini diğer insanlardan üstün sayarak ve böyle bir iddiada bulunmayı yasaklamıştır. Allah’a inanıyorlar diye onlara zulüm etmek ve ona mani olmak.”
TOSUN: FİTNE İNSAN ÖLDÜRMEKTEN DE BÜYÜK GÜNAH
Dr. Nihat Tosun, fitne konusuna da şöyle yer verdi:
“Amerika ve İsrail bir olmuş bu insanları buradan çıkaracağız diyorlar. Geçmişte Mekke müşriklerinin yaptığını bugün Yahudi yapıyor. Allah diyor ki bunların yaptığı fitnedir. İnsan öldürmek suç ve fitne ondan büyük bir suçtur. Bu kafirlerin bu özelliği, kafir, küfreden, İslam’ı kalbine sindiremeyen herkes… Ehli kitap, Yahudi, Hıristiyan ve hepsinin ortak bir özelliği var. Hepsi küfür tek millettir. Hangisi kafir olursa olsun, aynı hedefi aynı gayeyi gütmektedir. O’nun için Allah diyor ki; “Bu kafirler güçleri yettiği müddetçe sizi öldürmeye devam edecektir”. Bu kafirlerin bu Filistinli Müslümanlara yaptığı zulmü, fırsatında bize yapacaklarından da şüpheniz olmasın."
ALİ ARASLI//