TİM verilerine göre ihracatın yoğun olduğu 2022 yılında Uşak’tan Ukrayna’ya 4 milyon 364 bin dolar ihracat yapıldı. Yine aynı verilere göre genel manada ihracatın yüzde 50 düştüğü 2023 döneminde ise 4 milyon 101 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Rusya’ya da 1 Ocak ve 30 Kasım 2022’de 5 milyon 516 bin dolar ihracat yapıldı. Bu yıl Rusya’ya ihracat genel anlamdaki düşüştekine benzer şekilde, 3 milyon 683 bin dolara geriledi.

Kalfa-1

Söz konusu rakamlarda düşüş olmasına rağmen, bu durum, küçük küçük kıpırdanma olarak yorumlandı.

Uşak’ta faaliyet gösteren Kalfa Tekstil Yöneticisi Emre Kalfa, savaş döneminde Ukrayna’ya siparişlerin azaldığını belirtti. Yeni yeni toparlanma sinyalleri geldiğini ifade eden Kalfa, şöyle söyledi:

Emekli maaşına yapılacak zamla ilgili önemli gelişme! Emekli maaşına yapılacak zamla ilgili önemli gelişme!

“Savaştan önce Ukrayna’ya ürün gönderiyorduk. Fakat savaş döneminden itibaren işler bir süre kesildi. Son dönemlerde tekrardan pazarda bir hareketlilik olduğunu görüyoruz. Tabi bu durum küçük küçük iyileşmeye dair sinyaller olarak görülebilir”. Kalfa, pazara kilim üretimiyle girdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “Ukrayna ve Rusya bölgesinin kendi motiflerine göre kilimler yapıyoruz. Daha doğrusu tüm ülkelerin kendi yöresel motiflerine göre kilim dokuyoruz. Geleneksel değerleri, yenilikçi bir bakışla sunuyoruz”.

Kalfa2-1

UŞAK’IN İHRACATI GENEL MANADA DÜŞTÜ

Öte yandan Uşak’ın ihracatı genel manada düşüş gösterdi. Pandeminin etkilerinin yeni yeni silindiği 2022’de kentin ihracatı bugüne nazaran daha yüksek seyretti. 1 Ocak ve 30 Kasım 2022 döneminde Uşak’ın ihracatı 385 milyon 306 bin dolar oldu. Fakat bu yıl ise aynı dönemde ihracat 279 milyon 659 bin dolara geriledi. Yüzde 27,41 oranında düşen ihracatın temel nedeni, Avrupa pazarındaki daralma. Avrupa’daki daralmaya rağmen, savaş ortamında olan Ukrayna pazarında bu denli bir eksilme olmadı.

Editör: Ali ARASLI