Özkan Yalım'dan vatandaşa 'artık gelmeyin, iş talebinde bulunmayın' mesajı Özkan Yalım'dan vatandaşa 'artık gelmeyin, iş talebinde bulunmayın' mesajı

Dün, Kütahya’nın Gediz ilçesinde 4.0, 2,7 ve 2.0 şiddetinde 3 deprem meydana geldi. Gediz merkezli depremler, Uşak’ta da hissedilirken, depremden 3 gün önce Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın bölge için yaptığı uyarı dikkat çekti.

UŞAK’I DA SARSAN DEPREM

Uşak ve Gediz arasındaki mesafenin kısalığı nedeniyle, 2 yerleşim birimi arasındaki hareketlilikler, birbirlerini etkiliyor. Dün Gediz’de meydana gelen depremden Uşak’ta da sallanan alanlar oldu. Kentteki bazı vatandaşlar depremi hissettiklerini bildirdi. Her hangi bir can ve mal kaybının olmadığı depremler, depreme dayanıklı binaların önemini bir kez daha akıllara getirdi.

Depremden 3 gün önce, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Gediz için uyarılarda bulundu. Uşak’ın geleceği hakkında paylaşım yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Uşak ilinin gelecekte görebileceği en büyük deprem; M6,1. Uşak ilimiz Gediz göçüntü depremlerinin etkisi altındadır” dedi.

Ercan’ın uyarısından birkaç gün sonra Gediz’in depremle sarsılması ve Uşak’ın da etkilenmesi dikkat çekti.

GEDİZ’DE BÜYÜK DEPREM 70’Lİ YILLARDA OLDU

Uzmanların bir süredir hareketlilik olmayan Gediz fay hattı için yaptığı uyarılar bulunuyor. Gediz’de büyük deprem 28 Mart 1970’te oldu. Depremde Uşak’ın da aralarında bulunduğu bazı yerleşim birimleri etkilendi, bazı köylerdeki evlerde de yıkılma durumları meydana geldi. O dönemde bu kadar yüksek bina olmadığı için  bazı kaynaklara göre 800 ve yabancı kaynaklara göre de bin 86 kişi hayatını kaybetti. Depremin meydana geldiği bölgenin dışında bir noktaya ilçe tekrardan kuruldu ve Eski Gediz’de ayrı bir belediyelik ilan edildi. Bölgedeki büyük depremlerden biri de son olarak 19 Mayıs 2011’de Simav’da 5,9 şiddetinde meydana gelmişti.

Editör: Ali ARASLI