USAKPORT.COM///

Selçuk Geçer’in programında son gelen ilaç değerleme oranları hakkında konuşan ekonomi yazarı Çetin Ünsalan, son gelişmenin ilaç fiyatlarını çok yükseklere çekebileceğini ve bunun yanı sıra ilaç temininde ciddi sorunlar yaşanacağını belirtti. Çetin Ünsalan, mal veren KOBİ'leri yeni bir konkordato risklerine karşı uyardı. Ünsalan'ın dikkat çektiği konu daha önce Uşak'ta deri ve tekstil işi yapanların çoğunu olumsuz etkilemiş ve benzer durumlar yaşanarak bir çok işletmenin parası bazı yerlerde kalmış ve batmıştı. 

NE OLACAK?

Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar! Uşak Belediyesi’nin sosyal tesislerindeki ucuz çay ve yemek dönemi bitti! İşte zamlı fiyatlar!

Selçuk Geçer’in bugün yayınlanan “Ne olacak?” başlıklı videosunda son gelişmeler ele alındı. Akaryakıt fiyatlarına değinen Geçer, “Asgari ücret 400 euro ve sen 200 litre benzin alıyorsun. Yurtdışındaki adam 750 litre benzin alıyor. Sen daha ucuz değilsin. İşinize geldiği zaman euro ve dolar üzerinden ve işinize geldiği zaman da Türk Lirası üzerinden. Asgari ücret olsun 1500 euro olsun ve Avrupa’nın en ucuz benzinini biz alırız.  Satın alma gücü diye bir hesap var ve hesap böyle yapılmıyor. Hesabı düzgün yapın. Avrupa’da yüzde 3 asgari ücret var ve senin ülkende yüzde 53. Adamın ortalama ücreti 2500 ve 3000 euro düzeyinde geziyor. O adamın satın alma gücü sana göre yüksek. Dünyanın en pahalı akaryakıtı Türkiye’de. Madem biz petrol fiyatlarına göre gidiyoruz ve 130 dolardan 80 dolara geldi ve niye bizde akaryakıt fiyatları 4’e veya 5’e katladı. Fahiş konut ve kira fiyatı için ne yapacaksınız. Gariban ev sahibi ve müteahhitle ne uğraşıyorsunuz. TOKİ ve Emlak Konut bu işin merkezi. FED’in yüzde 25’lik faiz artırımı cepte ve euro bölgesinde faiz artırımı devam edecek” dedi.

ÇETİN ÜNSALAN: BİZ YİNE İLAÇ BULAMAYACAĞIZ

Ekonomi yazarı Çetin Ünsalan da, ilaç fiyatlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı tarafından yayınlanan son kararnameyi yorumladı. Ünsalan, “İlaç fiyatları bizim için yükselecek ve yüksek ihtimalle ilaç bulunamayacak. Euro karşılığı bir fiyat belirleniyor ve kamu alımlarında bu yapılıyor. Şu anda euro 29,87 ve 30 diyelim. Euro, 6 liradan ilaç alıyorduk ve ilaç şirketleri buna itiraz etti ve 10 liraya çıkarıldı. Bizim için çok pahalı ve onlar için de şu andaki değerin 3’te 1’ine tekabül ediyor. Bu ilaç bulmama ihtimalini beraberinde getirecektir. Biz yine ilaç bulamayacağız. Fiyat düzenlemesi yurtdışına göre yapılıp kur farkı buna göre amorti edilirse yine yüksek fiyat olur. Zararına mal veri nereye kadar söyleyebiliriz, bizim bunun yerine ekonomiyi düzeltmemiz lazım.  FED’in bu hafta faiz artırımı yapacak ve FED bugün de artırmasa ve yılsonuna kadar artırmasa dahi bir şey değişmez. Parasal genişleme diye bir ihtimal yok. Pandemide parasal genişlemeyi yaptılar ve yakın vadede bir parasal genişleme olmayacak” dedi.

Ünsalan, “Vadeli mal satanlar, satış yaptıkları şirketlere dikkat etsinler. İş insanları uzun vadeli mal sattıkları kişiler varsa, çalıştıkları firmaları gözden geçirsinler. Olan her zaman KOBİ’lere oluyor. Ödeme Allah bana ben sana olur. Şirketlerin içini boşaltanlar olabilir” ifadesini kullandı.  

Editör: Ali ARASLI