Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı Esnaf ve Kefalet Kredi oranları yüzde 17'nin üzerine çıktı

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) orta vadeli ekonomik programla gündeme geldi. TES'le ilgili bazı basın ve yayın kurumlarında çeşitli haberler çıktı. Tamamlayıcı emeklilik sistemi bugün gündeme gelen bir konu değil. Bu sisteme göre çalışan, işveren ve devlet tarafından, emekli olacak kişinin hesabına yapılacak nakdi katkıların emeklilik fonlarına yönlendirileceği ve bu sayede ikinci basamak bir emeklilik sisteminin planlandığı belirtiliyor.

TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ (TES) NEDİR?

Bireysel emekliliğin konvansiyonel (geleneksel) emeklilikle birleştirilmiş hali gibi görülen bu sistemde, çalışma yıllarındaki yaşam şartlarını korumayı sağlayacak, ek emeklilik gelirinin oluşmasını ve hane halkı tasarruflarının artırılmasını sağlamayı amaçlayan bir sistem olarak düşünüldü.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi çalışan, işveren ve devlet tarafından, çalışanın bireysel hesabına yapılacak nakdi katkıların emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlenecek. Bu fonların seçiminin ve birikimlerin fonlar arasındaki dağılımının çalışan tarafından yapılacağı ikinci basamak emeklilik sistemi olarak planlanacak gibi görünüyor.

Tamamlayıcı emeklilikte kıdem tazminatı nasıl olur?

Mevcut sistemden örnek vermek gerekirse Kıdem Tazminatını, işten çıkarıldığında ya da haklı bir neden göstererek işten istifa ettiğinde alan çalışanlar ve emekli adayları, tamamlayıcı emeklilik sisteminde, Kıdem Tazminatının da emeklilik yaşı gelince alabileceği bir sistemle karşılaşabilir. 

Editör: Ali ARASLI