UŞAK'IN ENİŞTESİ ALPARSLAN BAYRAKTAR'IN DUYGU DOLU ANLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabinede Enerji ve Teknoloji Bakanı olarak görev verdiği Alparslan Bayraktar, Uşak'ın eniştesi olarak biliniyor. Enerji ve Teknoloji Bakanı Alparslan Bayraktar, Uşaklı Büyükelçi Murat Mercan'ın kızı Saide Simin Mercan ile 11 Kasım 2018'de dünya evine girdi. Çiftin nikah şahitliğini de o dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı. 

Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor Behzat Ç. olarak bilinen Erdal Beşikçioğlu, CHP'den aday oluyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan ve daha önce aynı bakanlıkta bakan yardımcısı olarak yer alan Alparslan Bayraktar'ın kısa özgeçmişi merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni dönemde bakan olarak görev verdiği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Kimdir?

ALPARSLAN BAYRAKTAR KİMDİR?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) Bakanı olan Alparslan Bayraktar, 2016-2018 yılları arasında ETKB Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü; 2010-2016 yılları arasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nda Kurul Üyeliği yaptı. Kamu görevlerinden önce ise yurtiçinde ve yurtdışında özel sektörde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde enerji yönetimi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Enerji Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yapmıştır. Bayraktar halen Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanlığını yürütmektedir.

Alparslan Bayraktar lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde tamamlamıştır. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Ekonomi Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans derecelerine sahiptir. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bölümünde Enerji Ekonomisi ve Politikası alanında yapmıştır.

Editör: Ali ARASLI